Nadchodzą podwyżki cen

Niezależnie od obniżającej się inflacji, klienci mogą wkrótce doczekać się podwyżek niektórych cen, a mówi się nawet, że będzie to fala podwyżek.

Wśród towarów, jakie niebawem mogą zdrożeć, będzie benzyna, olej napędowy, alkohol, usługi internetowe oraz usługi transportowe, a to wszystko w chwili, gdy ceny gazu i prądu w kraju są na rekordowo wysokich poziomach. Co istotne, nie będzie w tym zakresie istotnych obniżek cen, więc dostawcy prądu i gazu, o ile obniżą ceny, będą one niewielkie, co nie wpłynie znacząco na rachunki, jakie płacą mieszkańcy Irlandii.

Na zapowiedzi dostawców usług zareagował przewodniczący Stowarzyszenia Konsumentów Michael Kilcoyne, który stwierdził, że pomimo spadającej inflacji, ta nadal przynosi wzrosty cen, a mniejszy dochód rozporządzalny gospodarstw domowych sugeruje, że rząd będzie zmuszony do udzielania mieszkańcom Irlandii wsparcia.

Podwyżki niektórych usług zbliżają się wielkimi krokami, a zapowiedzieli taki ruch m.in. dostawcy usług strumieniowego przesyłu danych, w tym Spotify, który do swoich planów taryfowych dołoży koszt miesięczny w wysokości 1 €. Podobnie planuje zrobić Netflix, więc zdrożeją nawet te najtańsze subskrypcje, a kosztować mają od 8,99 € miesięcznie. O jutra wzrosną też ceny w usługach Bus Éireann dla usług autokarowych Expressway o 5%, co zapowiadane było już wcześniej.

Dodatkowo wzrost akcyzy na paliwa pędne da we wrześniu i październiku wzrost cen tych paliw łącznie o 15 centów w przypadku benzyny i 11 centów dla oleju napędowego.

W październiku nastąpi podwyżka opłaty węglowej i wyniesie 7,50 €, co w rezultacie dołoży do każdego litra benzyny i oleju napędowego 2 centy, czyli rocznie kierowcy zapłacą ok. 200 € więcej. Do tego podatek węglowy podniesie cenę oleju opałowego za napełnienie 900-litrowego zbiornika o 19 €, a gaz w tym przypadku zdrożeje o 17 €. W przypadku gazu gospodarstwa domowe zapłacą rocznie o 130 € podatku węglowego więcej, a łącznie z olejem opałowym średnio 142 €.

Już wcześniej podniesienie cen zapowiadał producent Guinnessa o 4 centy za kufel, a i zdrożeją od 14 sierpnia wyroby innych marek Diageo, więc Carlsberg i Smithwick’s.

Komentując te zapowiedzi Daragh Cassidy z Bonkers.ie, powiedział, iż przy takim rozwoju sytuacji, należy spodziewać się również, że podniosą się także ceny artykułów spożywczych i przemysłowych.

Bogdan Feręc

Źr: Bonkers.ie

Photo by engin akyurt on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Od dzisiaj ubezpiecz
Premier nie planuje