Młodzieżówka Partii Pracy wzywa do położenia kresu dyskryminacji młodych ludzi w zatrudnieniu

Młodzież Partii Pracy domaga się, aby wszyscy pracownicy, niezależnie od wieku, mieli dostęp do krajowej płacy minimalnej.

Przewodniczący organizacji Labour Youth Lhamo Fitzsimons powiedział, że pracownicy poniżej 20 roku życia mogą otrzymywać zaledwie 7,91 euro za godzinę, a zbyt wielu pracodawców wykorzystuje młodych ludzi jako tanią siłę roboczą.

Fitzsimons powiedział:

– Trudno uwierzyć, że w XXI wieku, w 2023 roku, w czasie, gdy koszty rosły we wszystkich obszarach, od żywności, odzieży, mediów, po podstawowe towary i nieosiągalne czynsze, w tej chwili istnieje część pracowników w Irlandii, która nadal nie jest uprawniona do otrzymywania płacy minimalnej. Młodzi pracownicy w wieku poniżej 20 lat mogą otrzymać wynagrodzenie już od 7,91 euro. Osoby w wieku 17-19 lat, mimo że są pełnoletnimi osobami, są uprawnione tylko do 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli 9,04 euro. Rezultatem jest wyraźny wyzysk. Są to nastolatki i dorośli, którzy mogą pracować w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, aby opłacić dostęp do edukacji, oszczędzać lub utrzymać siebie lub swoje rodziny. Jest tu fundamentalna kwestia równości. Prawa młodych pracowników są zbyt często wykorzystywane przez niektórych pracodawców. Młodzi pracownicy są wykorzystywani i maltretowani przez pracodawców. Mają tendencję do pracy w ekstremalnych i aspołecznych godzinach, z małymi przerwami lub bez nich, i pod ciągłą groźbą zwolnienia, często zastraszani w miejscu pracy. Te postawy i zachowania niektórych pracodawców wzmacnia obecny system stawek subminimalnych. Jego istnienie jest plamą na naszym państwie. Mówiąc najprościej, stawki płac poniżej minimum są nie do zaakceptowania i nie służą żadnemu innemu celowi niż wykorzystywanie tych, którzy nie mają zasobów, władzy ani pewności siebie, aby ich głos został wysłuchany. Pracownicy wykonujący dokładnie tę samą pracę i godziny nie powinni być różnie traktowani ze względu na wiek. Są młodzi dorośli i nastolatki, którzy mają trudności z opłaceniem jedzenia, czynszu, transportu, a czasem nawet głodują i są uzależnieni od funduszy kryzysowych dla studentów, banków żywności lub organizacji charytatywnych. Są to młodzi dorośli, którzy próbują pomagać i wspierać swoje rodziny w czasach niekontrolowanej inflacji i kryzysu mieszkaniowego. Większość z nas doświadczyła pracy za poniżej płacy minimalnej jako młody pracownik lub zna kogoś, kogo to dotknęło. Czas znieść stawki poniżej minimum. Dlatego my w Partii Pracy rozpoczęliśmy naszą kampanię na rzecz zniesienia stawek płac poniżej minimum. Wzywamy rząd do położenia kresu tej rażącej dyskryminacji ze względu na wiek i do równego dnia pracy za równy dzień płacy.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Labour Party

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Po co polskiej opozy
Młodzi dorośli zaw