Minister nie chce przyznawać ulg podatkowych

To nie jest widzimisię ministra finansów, a są ku temu powody, chociaż właściwie powinno się je  nazywać potencjalnymi, gdyż to tylko wskaźniki i przesłanki.

Central Statistics Office opublikowało niedawno dane, które pokazują, że irlandzka gospodarka zaczęła reagować już na spowolnienie gospodarcze w Europie i na świecie, więc i tutejsze przedsiębiorstwa spotykają się z niższą, niż miało to miejsce do tej pory ilością nowych zamówień, a i odbiorcy obniżają ilości, w jakie zaopatrują się w Irlandii.

Oznacza to, że gospodarka wyspy zaczęła wyraźnie hamować, co z kolei prowadzić będzie do niższych wpływów podatkowych do budżetu.

Na to właśnie reaguje minister finansów Michael McGrath i twierdzi, że nie można lekką ręką rozdawać pieniędzy ze Skarbu Państwa, choć takie pokusy mają zarówno politycy reprezentujący koalicję, jak i słychać wezwania o obniżkach podatków i przyznawaniu większej ilości dotacji ze strony ugrupowań opozycyjnych.

Obecnie, a wchodzimy właśnie w najgorętszą fazę tworzenia budżetu na przyszły rok, żądania zaczęły przybierać na sile i aktywizują się wszystkie grupy, które mogą mieć wpływ na Departament Finansów, tworzący ustawę wydatkową na 2024 rok. Minister McGrath mówi jednak, że nie można rozdawać pieniędzy z państwowej kasy na prawo i lewo, bo to może się wkrótce zemścić, a nie można wykluczyć, że dane ulgi, trzeba będzie w niedalekiej przyszłości odbierać.

To z kolei może wywołać jeszcze większe niezadowolenie społeczne, które odbije się szerokim echem w całym kraju.

Minister McGrath mówi również, że niepewność gospodarcza zapanowała aktualnie na całym świecie, więc i ten czynnik należy wziąć pod uwagę, a i nie można teraz określić, czy nośniki energii, nadal wykazywać będą w globalnym trencie poziom niskich cen. Zmiana wyłącznie tego czynnika będzie miała kolosalny wpływ na gospodarkę, która w reakcji na wyższe ceny, stanie się mniej odporna na inne zawirowania, więc nie będzie tak konkurencyjna, jak może się wydawać w tym momencie.

Prognozy ekonomiczne dla Irlandii i to pomimo spowolnienia gospodarczego, nadal są optymistyczne, ale jak dodał minister Michael McGrath, „trzeba będzie znaleźć właściwą równowagę”. Chodzi to o odpowiednie wpływy, jakie spodziewane są do budżetu, a te należy zestawić z wydatkami, które zapewniają państwu sprawność działania.

Tym samym minister chciałby ograniczonego budżetu w wydatkach na przyszły rok, co wspierać będzie założenia budżetowe, a te nastawione są na pewnego rodzaju oszczędności.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ibrahim Boran on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Energia obniży ceny
Likwidacja pubów i