Metro w Dublinie może dostać zielone światło

Obecnie wiele osób uważa, że transport w Dublinie osiągnął punkt krytyczny i właściwie jedynym rozwiązaniem poprawy sytuacji problemów z przemieszczaniem się po stolicy jest budowa metra.

Projekt MetoLink jest w zamysłach władz Dublina od dawna, a i rząd wielokrotnie mówił, iż trzeba zacząć budowę irlandzkiego metra, ale projekt wciąż był przekładany i odsuwany w czasie. Teraz wszystko może się zmienić, a to za sprawą wyznaczenia firmy Turner & Townsend, jako grupy konsultacyjnej, a i spotkania, jakie w tej sprawie zostanie zorganizowane przez An Bord Pleanála.

Podczas spotkania w An Bord Pleanála urzędnicy tej instytucji planowania przestrzennego chcieliby zapoznać się z projektem wartym 9,5 miliarda euro, który połączy podziemną koleją przedmieścia na północy z południem miasta, a i centrum z dublińskim lotniskiem.

Projekt wspierany jest przez Dublin Chambers, a to ona jest zdania, iż budowa metra znacznie poprawi sytuację stołecznego biznesu, dając mieszkańcom miasta szybkie połączenie dzielnic mieszkalnych z biznesowymi. Dyrektor naczelna Dublin Chamber Mary Rose Burke powiedziała, że Dublin ma 140 000 osób dojeżdżających do pracy z przedmieść, co wymaga sprawnego transportu, zarówno DART, jak i MetroLink. Sama kolej dojazdowa, nazywana w nowym projekcie DART+, również miałaby doczekać się istotnej modernizacji, więc zwiększenia częstotliwości kursów i rozwijania istniejących linii.

Dublińskie metro miałoby długość ok. 20 kilometrów, a plany budowy podziemnej kolei w stolicy Irlandii sięgają 2005 roku i od tamtej pory mówi się, że metro jest potrzebne. Aktualnie w planach widzimy propozycje, aby dublińskie metro w godzinach szczytu kursowało co trzy minuty, a mogłoby przewozić każdej godziny do 20 000 pasażerów. Plany obejmują również potencjalny termin otwarcia pierwszego odcinka MetroLink, więc to mogłoby się stać już w końcówce 2027 roku.

Żeby jednak projekt ruszył z miejsca, rząd powinien zagwarantować środki w przyszłorocznym budżecie, aby rozpocząć prace w zakresie przygotowania projektu i przeprowadzenia niezbędnych badań terenu.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Graf. Artystyczna wizja przystanku MetroLink w Swords w hrabstwie Dublin

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine still has a
Zmieni się taryfika