Maseczka księżycowa

Nic i nikt nie potwierdził, że krew menstruacyjna ma właściwości, które zatrzymują proces starzenia się skóry.

To jednak nie przeszkadza TikTokowym influencerom, aby promować ten jeden z dziwniejszych pomysłów, a chodzi o maseczki z krwi menstruacyjnej.

Z tym mitem postanowiła rozprawić się jedna z irlandzkich pielęgniarek, która stwierdziła, że mit z mediów społecznościowych jest jedną z większych bzdur, jaką kiedykolwiek usłyszała, a na dodatek stosowanie tego „zabiegu”, jest w pewien sposób groźne.

Pielęgniarka dermatologiczna Selene Daly powiedziała:

– Influencerzy na TikToku twierdzą, że nakładanie krwi menstruacyjnej na twarz ma właściwości zapobiegające starzeniu.

W internecie pojawiła się informacja, a ta sugeruje, że krew menstruacyjna zawiera komórki macierzyste, które powodują, iż proces starzenia zostaje spowolniony, ale poprawia się też stan zdrowia.

Selene Daly mówi:

– Krew menstruacyjna zawiera krwinki czerwone i białe, a ze względu na swój charakter są to głównie komórki zapalne. Czy rozmazywanie krwi na twarzy poprawia stan skóry? Nie, ponieważ twoja skóra stanowi barierę, przez którą krew, którą się smarujesz, nie może się przedostać. 

Selene Daly dodała również, że maseczka nazywana „księżycowa twarz” stała się popularna dzięki Kim Kardashian, która wcześniej promowała ten sposób, a nazwała go „twarz wampira”. 

Selene Daly:

– Pielęgniarka lub lekarz pobiera twoją krew, tak jak w szpitalu, a następnie rozdzielają ją i pobierają surowicę pełną czynników wzrostu. To nadaje jej tymczasowy, pełen objętości wygląd. Bez rozdzielania krwi na frakcje, jest to w zasadzie rozmazywanie krwi na skórze. Krew nie ma żadnych właściwości, które pomagają skórze – tylko ten czynnik wzrostu, który jest częścią krwi, gdy jest oddzielony, może pomóc skórze. 

Pielęgniarka powiedziała również, iż nie należy stosować w żadnym przypadku krwi menstruacyjnej, jako maseczki na twarz, ponieważ zawiera ona lub może zwierać bakterie i drobnoustroje.

Selene Daly tłumaczy:

– Maseczki księżycowe są w rzeczywistości dość niebezpieczne. Miejsce, z którego pobierasz krew, nie jest środowiskiem sterylnym… jest pobierana obok naszego jelita, gdzie znajdują się bakterie, może pojawić się też pot z pachwiny. Możesz dostać opryszczki na skórze.

Według pani Daly najlepsze metody zapobiegające starzeniu są najprostsze i tu stwierdziła:

– Idź do lokalnej apteki, kup krem ​​​​przeciwsłoneczny lub balsam o współczynniku 30, lub 50, kupujesz to za kilka euro. Większość starzenia wynika z ekspozycji na promieniowanie UV na słońcu lub w solarium. Pamiętaj, jeśli brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Natracare on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia zainteresow
Minister powinien zn