Lotnisko w Dublinie nadal chce podnieść opłaty

Jak twierdzą władze lotniska w stolicy Irlandii, aby utrzymać wysoki poziom obsługi i stale podnosić standardy, należy zwiększyć opłaty, jakie pobierane są od linii lotniczych.

Obecnie DAA pobiera od linii lotniczych, jakie operują z lotniska w Dublinie 8,50 € od pasażera, a proponuje, aby stawka ta wynosiła 10 lub 11 euro. Wcześniej DAA twierdziło, że najlepiej będzie, jeżeli linie lotnicze płacić będą lotnisku od 13 do 15 euro, ale propozycja wywołała sprzeciw operatorów lotniczych i regulatora rynku lotniczego w Irlandii.

DAA nie mówi natomiast, że opłata lotniskowa od pasażera, którą pobiera od linii lotniczych, jest kosztem dla przewoźników, a ci przekładają go na swoich klientów, więc podróżnych. Oznacza to, że opłatę w całości ponosimy my, kiedy kupujemy bilet na lot z lub do stolicy Irlandii.

Dyrektor lotniska w Dublinie Kenny Jacobs powiedział niedawno, że opłaty lotniskowe w Dublinie są na jednymi z najniższych w zakresie porównywalnych lotnisk w innych stolicach europejskich.

Dyrektor Jacobs mówi:

– Tutaj, w Dublinie, jesteśmy w stanie pobrać opłatę w wysokości około 8 euro za pasażera i jest to coś, co chcemy zmienić. Chcemy podwyżek. Chcemy podwyżki, która umożliwi nam posiadanie fantastycznego programu infrastrukturalnego, który ulepszy terminale, ale także pozwoli nam zapewnić naszym pasażerom znakomite standardy, jakie osiągnęliśmy tego lata.

Niższe opłaty lotniskowe, to też mniejsza ilość pracowników, w tym tych kluczowych, a zapewniających sprawne odprawy bezpieczeństwa. O ile pracowników na lotnisku będzie więcej, można znacznie skrócić wszelkie operacje lotniskowe, a i zapomni się wówczas o kolejkach do odpraw.

Kenny Jacobs dodaje:

– Kto chce spędzać 30 minut w kolejkach do kontroli bezpieczeństwa? Ani ja, ani nikt, kto pracuje na lotnisku w Dublinie. Dlatego zespół naprawdę ciężko pracował, aby 95% naszych pasażerów przeszło kontrolę bezpieczeństwa w czasie krótszym niż 20 minut. Docelowo chcielibyśmy, abyście przeszli kontrolę bezpieczeństwa w ciągu maksymalnie 15 minut. Ale aby tego dokonać, musimy uzyskać niewielką podwyżkę opłat lotniskowych z około 8 euro do około 10 lub 11 euro i nadal być nieskończenie tańsi niż Heathrow, ponieważ właśnie tym chcemy być. Stale chcemy zapewniać naszym pasażerom znacznie lepsze standardy i chcemy mieć program infrastrukturalny, który umożliwi nam rozwój lotniska w Dublinie z 32 milionów pasażerów do 40 milionów.

Jeszcze w tym roku DAA złoży wniosek planistyczny umożliwiający zwiększenie liczby pasażerów, które lotnisko w Dublinie może obsłużyć każdego roku. Zgodnie z warunkami planowania dotyczącymi Terminalu 2, lotnisko może obsłużyć maksymalnie 32 miliony pasażerów rocznie. Taki warunek planistyczny postawiła An Bord Pleanála w 2007 r., a terminal został otwarty w 2010 r.

Oczekuje się, że lotnisko w Dublinie obsłuży w tym roku około 31,1 miliona pasażerów po znacznym odbiciu w zakresie podróży po Covid-19. W 2019 roku obsłużyło natomiast 32,9 mln pasażerów.

DAA walczy także z Radą Hrabstwa Fingal w związku z liczbą operacji lotniczych dozwolonych na lotnisku w Dublinie po otwarciu w zeszłym roku nowego pasa startowego o wartości 320 mln euro.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo CC BY 2.0 Sean MacEntee

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Energetyczna niepewn
Zasiłek na dziecko