Kredytobiorców czeka seria podwyżek oprocentowania

Nadzieje na wyhamowanie stóp oprocentowania kredytów rozwiały się wraz z decyzją Europejskiego Banku Centralnego i wypowiedzią szefowej EBC.

Wg ekonomistów, należy się spodziewać kolejnych podwyżek stóp procentowych kredytów, więc do obecnie opublikowanej w wysokości 0,25 punktu procentowego, prawdopodobnie dołączą kolejne. Najnowsza decyzja EBC oznacza, że o już ósma podwyżka oprocentowania kredytów, a największy wpływ podwyżki mają na kredytobiorców, którzy zaciągnęli pożyczki o zmiennej stopie oprocentowania, ale też z kredytami śledzącymi. Do tego nowi kredytobiorcy również spotkają się ze znacznie wyższym oprocentowaniem, a te od zeszłego lata zdrożały już o 4%.

Na konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że kierowana przez nią instytucja, „nie myśli o wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych”.

Jak dodają analitycy rynku kredytowego, trwająca wciąż i rozwijająca się seria podwyżek oprocentowania kredytów jest najbardziej agresywną polityką, jaką EBC prowadziło w swojej historii, a wszystko w ramach tzw. walki z inflacją. Na tym nie kończą się złe wiadomości, bo eksperci dodają, że i w kolejnym miesiącu spodziewają się podniesienia stóp procentowych, chociaż prawdopodobne jest, że będzie to dopiero w sierpniu. Spece od rynku kredytów mówią też, że nie będzie niczym nadzwyczajnym, przynajmniej obserwując działania EBC, jeżeli następna podwyżka stóp procentowych kredytów pojawi się we wrześniu, bo i takie sygnały płyną z EBC.

Do kolejnej podwyżki skłoniły EBC niższe od prognozowanych wyniki ekonomiczne w UE, ale i wysokość inflacji bazowej, więc i prognozy wzrostów zostały obniżone. W konsekwencji uznano, że nadal należy wywierać wpływ na potencjalnych kredytobiorców, co ograniczy dostęp do pożyczek, więc niższe od obecnie już ograniczonych inwestycji kredytowanych przez banki, wpłynąć mają na stabilizację wzrostów cen.

Ekonomista Davy Stockbrokers Conall Mac Coille powiedział, że prognoza EBC mówi, iż inflacja bazowa wyniesie średnio 2,3% w 2025 r. To z kolei oznacza, że nie można spodziewać się wyhamowania wzrostów stóp procentowych, ponieważ dotychczasowe działania nie miały na inflację takiego wpływu, jak spodziewało się EBC.

Najnowsza decyzja EBC oznacza tyle, że zdrożeją kredyty hipoteczne ze zmienną stopą oprocentowania, kredyty ze śledzącą zachowanie rynku stopą oprocentowania, ale też te ze stałym oprocentowaniem dla nowych klientów, więc staną się mniej dostępne dla kolejnej grupy potencjalnych kredytobiorców. Co istotne, banki krajowe podniosą wszystkie swoje stopy oprocentowania, więc droższe będzie zaciągnięcie wszelkich oferowanych pożyczek i kredytów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Charlotte Venema on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Obchody Bloomsday to
Trochę więcej desz