Konsumenci istotnie ograniczają wydatki

Najnowsze dane, które dotyczą wydatków dokonywanych kartami płatniczymi Bank of Ireland, pokazały, że większość klientów z wyspy ograniczyła wydatki i próbuje walczyć z rosnącymi kosztami życia.
W opracowaniu widać też, że najczęściej wydatki ograniczały osoby dorosłe i rodziny z dziećmi, natomiast nastolatki i młodzi dorośli skorzystali z czasu kanikuły i w tym przypadku ich wydatki wzrosły. Osoby młode wydały w lipcu o 17 proc. więcej w porównaniu z czerwcem, kontynuując trend, który rozpoczął się w zeszłym miesiącu, kiedy ich wydatki wzrosły o prawie jedną piątą.
Jak powiedziała dyrektor ds. migracji klientów i rynków MŚP Jilly Clarkin, ten znaczny wzrost „może być odzwierciedleniem mniej ostrożnego podejścia osób młodych do finansów, niż reszty z nas”.
W ujęciu ogólnym widać już niepokój na rynku wydatków w sektorze detalicznym, bo konsumenci wydali w lipcu o 3% mniej, niż było to jeszcze w czerwcu, a najbardziej ograniczano wydatki na odzież, gdzie jej zakupy zmniejszyły się o 10%, a i obniżyły się wydatki na zakupy spożywcze, ale w tym przypadku tylko o 1%.
O 5% wzrosły w lipcu wydatki na paliwa pędne, chociaż na stacjach benzynowych zauważalna była pewna stabilizacja cen, a irlandzcy konsumenci częściej wydawali pieniądze na kwestie socjalne i wzrost w ubiegłym miesiącu wyniósł 2%. 3 i 4 procent zwiększyły się wydatki w pubach oraz restauracjach, a wydatki na wyroby piekarnicze podniosły się o 15%.
Irlandzcy konsumenci wydawali na wakacyjnych wyjazdach większe kwoty we Włoszech i w Portugalii, ale to Chorwacja cieszyła się w lipcu największą popularnością wśród Irlandczyków, więc w ubiegłym miesiącu zwiększyli wydatki w tym kraju o 28%.
Wydatki liczone łącznie spadły jednak w kraju o 1%, dodaje Bank of Ireland, a dane porównawcze pochodzą z czerwca, więc miesięczny spadek określono jako średnio wysoki.
Miastami o najwyższym spadku wydatków konsumenckich były w lipcu Limerick, gdzie klienci wydali o 3% mniej, a następnym miastem było Cork i na południowym wybrzeżu mieszkańcy wydali o 2% mniej.
Bogdan Feręc
Źr: Independent