Koniec epoki Focusa

Amerykański koncern Ford potwierdził, że w 2025 roku zakończy produkcję swojego jednego z najpopularniejszych modeli samochodu, a chodzi oczywiście o Forda Focusa.

Próby ratowana starzejącego się modelu obejmowały możliwość wprowadzenia na rynek wersji elektrycznej, ale właściwie nigdy nie zostały zrealizowane, więc podjęto decyzję, że ten model powinien zakończyć swój żywot. Oznacza to też, że całkowicie wygaszona zostanie produkcja Focusa w Niemczech, więc planowane jest też zwolnienie ok. 3500 osób załogi, jaka do tej pory zajmuje się wytwarzaniem tego modelu.

Jak informuje Automotive News Europe w fabryce w Saarlouis, gdzie produkowany jest Focus w Europie, zmieni się wiele, gdyż w tym miejscu produkowane będą prawdopodobnie auta typu BEV, czyli elektryczne, jednak to nie zostało jeszcze potwierdzone.

Pierwsze doniesienia o możliwości zakończenia produkcji Focusa pojawiały się już prawie dwa lata wcześniej, a i w roku ubiegłym coraz częściej mówiło się o zakończeniu działalności tej linii, kiedy Ford postawił na budowę pojazdów elektrycznych nowej generacji w Hiszpanii, a nie na przekwalifikowywanie pracowników w Saarlouis. Obecnie Ford i związek zawodowy IG Metall prowadzą negocjacje w celu ustalenia dalszego losu pracowników.

Fabryka w Saarlouis zatrudnia teraz około 4500 osób, a 1000 z nich otrzyma możliwość zmiany zawodu po 2025 roku. Mimo to IG Metall – związek zawodowy posiadający ogromną władzę polityczną w Niemczech – twierdzi, że wykonał swoje zadanie, zapewniając pracownikom miękkie lądowanie. Do 2032 r. nie będą miały miejsca żadne przymusowe zwolnienia, a pracownicy będą mogli zdecydować się na wcześniejsze odejście z firmy na podstawie „atrakcyjnej i dobrze finansowanej odprawy” – można przeczytać w raporcie.

Dyrektor okręgowy IG Metall Joerg Koehlinger powiedział Automotive News Europe:

– Nie mogliśmy znaleźć lepszego rozwiązania, dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z drugiej najlepszej opcji: sprawić, by redukcja etatów była dla Forda jak najbardziej kosztowna.

Według doniesień, w październiku ubiegłego roku Ford prowadził rozmowy z potencjalnym inwestorem dla fabryki, ale plany te upadły. Donoszono, że wśród zainteresowanych firm znajduje się BYD, ale chiński producent samochodów ogłosił, że otwiera swoją pierwszą europejską fabrykę na Węgrzech.

Ford rozpoczął produkcję Focusa w Saarlouis w 2013 roku, kilka lat po jego wprowadzeniu na rynek w USA. Jednak Ford wycofał się ze sprzedaży w Europie w 2017 r. i 2018 r. w USA ze względu na słabnące zainteresowanie ze strony klientów.

W grudniu także Volkswagen zapowiedział, że zlikwiduje tysiące miejsc pracy  w Niemczech, próbując ciąć koszty o 11 miliardów dolarów. Zakład Volkswagena w Zwickau, który zatrudnia 10 000 osób i jest pierwszym producentem samochodów wyłącznie elektrycznych, twierdzi, że będzie redukował miejsca pracy ze względu na słabnące zapotrzebowanie produkcyjne, zaczynając od zwolnienia 500 tymczasowych stanowisk pracy w 2025 roku. W spółce zależnej VW, Cariad, zajmującej się oprogramowaniem, w ciągu najbliższych dwóch lat pracę straci 2000 z 65 000 zatrudnionych tam osób.

Bogdan Feręc

Źr. Automotive News Europe / Sheils Galway

Fot. Sheils Galway

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish PM, FM to vis
Internet nie bierze