Kiedy Irlandia będzie zjednoczona?

W ostatnim czasie w obu Irlandiach przeprowadzono jednocześnie duże badania, w których respondenci mieli dać odpowiedź na pytanie, kiedy ich zdaniem wyspa będzie jednym państwem?

W Republice Irlandii sytuacja nie jest pod tym względem najlepsza, bo zaledwie 1/4 badanych jest przekonana, iż nastąpi to w najbliższych 10 latach, ale znacznie lepiej jest w Irlandii Północnej. Wg analizy 24% mieszkańców Republiki jest przekonanych, że zjednoczenie nastąpi w najbliższej dziesięciolatce, a odsetek ten wzrasta do 45% w Irlandii Północnej.

Co istotne, znacznie podniósł się odsetek osób z Republiki, które są zdania, że najbliższa dekada da połączenie wyspy w jeden organizm i dzieje się tak w zaledwie jeden rok, czyli od ostatniego badania.

Sondaż przeprowadzony został w Republice Irlandii przez Amarách Research, a na Północy przez firmę ankieterską Lucid Talk i wszystko na zlecenie European Movement Ireland. Po każdej ze stron granicy w ankiecie udział wzięło po 1200 osób, a badania prowadzone były od 2 do 5 czerwca tego roku.

Ważne jest również, że poparcie mieszkańców Południa dla pozostania w Unii Europejskiej jest bardzo silne, więc wynosi 88%, natomiast na Północy ponownego wejścia na łono UE chciałoby 79% respondentów. Jest jednak pewna ciekawostka, ponieważ w Republice wrósł odsetek osób, które uważają, że UE idzie w złym kierunku, co może powodować wzrost przeciwników Unii Europejskiej w kraju. Przeciwników takiej opinii jest znacznie mniej, bo 58% uważa, iż unijne sprawy idą dobrze obraną drogą i cel jest jasny.

W omówieniu wyników z Irlandii Północnej pojawiła się teza, że wzrost ilości osób, które są za połączeniem wyspy, ale też ponownym wejściem do UE spowodowany jest Brexitem i jego skutkami dla gospodarki Północy. Dodaje się, że Irlandia Północna w referendum brexitowym w 56 proc. opowiedziała się za pozostaniem w UE, a 48% było w tym przypadku odmiennego zdania. W całej Wielkiej Brytanii za opuszczeniem bloku głosowało 52% osób, więc nie była to przytłaczająca większość.

Z głosujących w Irlandii Północnej za wyjściem z UE 71% opowiedziało się obecnie za powrotem do Unii, a 64% dodaje, że na Północny sytuacja pogorszyła się znacząco od chwili Brexitu.

W 2024 roku odbędą się też wybory do Parlamentu Europejskiego, co kazało zadać pytanie, czy Północ powinna mieć w nim swoją reprezentację? Jak się okazuje, 74% Irlandczyków z Północy twierdzi, że tak, a w Republice takiego zdania jest 51%.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Sylvia Szekely on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: