Każda butelka z ostrzeżeniem

Zdrowie jest najważniejsze, więc Irlandia postanowiła zadbać o jego stan wśród mieszkańców kraju i zaproponowała, żeby każda butelka zawierająca alkohol, oznaczona była specjalnym ostrzeżeniem.

Będzie to coś na wzór ostrzeżeń, jakie znajdują się na paczkach papierosów, a informować mają o szkodliwości spożywania napojów wyskokowych oraz ma to na celu zminimalizowanie szkód powodowanych przez nadmierne spożycie. Jeżeli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, Irlandia stanie się pierwszym krajem na świecie, gdzie każdy produkt zawierający alkohol, na swojej etykiecie będzie miał oznaczenie o jego szkodliwości.

W ubiegłym miesiącu minister zdrowia podpisał już specjalne rozporządzenie w tej sprawie, ustawa jest obecnie w toku szczegółowych prac i wejdzie w pełni w życie 22 maja 2026 roku. Co istotne, irlandzka ustawa o ostrzeżeniach na etykietach jest najbardziej zaawansowanym dokumentem ustawodawczym na całym świecie.

Niektóre państwa obawiają się, że nowe ustawodawstwo, jakie proponuje się do przyjęcia w całej Unii Europejskiej, stanie się „atakiem” na tożsamość narodową, co powiedział np. minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.

Irlandia jest jednak w tej kwestii nieugięta i już poinformowała kraje, z których na wyspę przybywa alkohol, iż nie odstąpi od swojej decyzji, więc wymagać będzie oznaczeń na produktach alkoholowych krajowych i zagranicznych. Tu pojawiły się kolejne obawy, które pochodzą z USA, Meksyku i Republiki Dominikany, bo podpisane przez Irlandię rozporządzenie, może stanowić barierę handlową, więc doprowadzić do zawieszenia współpracy w zakresie dostarczania alkoholi z tych państw na wyspę.

Przedstawiciel Irlandii w UE powiedział jednak, że te obawy są bezpodstawne, ponieważ etykiety z ostrzeżeniem, powinny pojawić się na butelkach dopiero po przywiezieniu ich na wyspę. Może to oznaczać, że etykiety z ostrzeżeniami o szkodliwości spożywania alkoholu, naklejane będą na butelki dopiero w Irlandii i będą to robić np. importerzy.

Ważne jest jednak, że w takim przypadku może podnieść się cena detaliczna sprowadzanych z zagranicy alkoholi, gdyż potrzebni będą dodatkowi pracownicy do etykietowania butelek. Obowiązek może być również przeniesiony na detalistów, ale i w tym przypadku zwiększą się koszty dystrybucji alkoholi pochodzących spoza Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo by Adam Wilson on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sinn Féin wprowadza
Galerie handlowe kup