Kara minimalna od przyszłego roku

Minister Helen McEntee poinformowała, że jej Departament prowadzi obecnie prace, aby już w przyszłym roku wprowadzić kary minimalne za popełnienie np. zbrodni morderstwa.
Obecnie prawodawstwo Irlandii mówi o karze maksymalnej. Minister sprawiedliwości chciałaby, żeby i ten zakres irlandzkiego prawa został uregulowany i przestępstwa o szczególnym wymiarze, doczekały się również kar minimalnych, na jakie skazywane będą osoby uznane za winne.
Kary minimalne dotyczyć będą różnych kategorii przestępstw, w tym morderstwa, gwałtu, napaści na tle seksualnym i napaści seksualnych na dzieci, ale też wykorzystywania seksualnego nieletnich, a zwolnienia warunkowe mogłyby się pojawiać dopiero po odbyciu 20 lub 30 lat od wydania wyroku.
Aktualnie w Irlandii mamy przepis, że przestępca, który dokonał zabójstwa, może ubiegać się o przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego już po 12 latach od skazania, a w przypadku gdy wymierzono mu karę dożywotniego więzienia, po 19 latach od skazania.
Na konferencji prasowej w Maynooth minister McEntee powiedziała, że w społeczeństwie panuje przekonanie, iż obecny system karny w kraju jest w wielu przypadkach zbyt łagodny, więc należy go znowelizować.
W tej sprawie wypowiedział się również premier Leo Varadkar, który stwierdził, że wydał swoją zgodę na wprowadzenie możliwości zmian prawa w kwestii kar minimalnych, ale zauważył, iż wymagać to będzie od państwa zwiększenia pojemności więzień. Wg Leo Varadkara, sądy, jeżeli otrzymają możliwość nakładania kar minimalnych, wcale nie będą musiały z niego korzystać, bo podczas wydawania wyroku, sędzia może uznać, iż skazany nie zasługuje na takie prawo łaski. Tym samym sugerował, że utrzymany zostanie przepis o bezwzględnym wykonaniu całego wyroku.
Premier dodał, że w najbliższych latach Irlandia zainwestuje w swój system więziennictwa i stworzy 600 dodatkowych miejsc w zakładach penitencjarnych.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Photo by Matthew Ansley on Unsplash