Kamery „szpiegujące” pozostaną w Oireachtas

Zarząd Oireachtas podjął decyzję, iż pomimo obaw związanych z bezpieczeństwem dotyczącym przekazywania danych, kamery chińskiej produkcji, jakie zamontowane są w kompleksie parlamentarnym House of the Oireachtas w Dublinie, pozostaną na swoich miejscach.

Od kilku lat podejrzewa się, że system kamer, jaki został zamontowany na i w budynkach Dáil oraz Seanad, może przekazywać dane do chińskich firm, a i po odkryciu istotnych luk w zabezpieczeniach ich oprogramowania, co stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, nie podjęto decyzji o zmianie systemu.

Kamery mogą służyć do szpiegowania parlamentarzystów, pracowników Oireachtas, ale też osób odwiedzających kompleks, na co uwagę zwracała Irlandzka Rada Swobód Obywatelskich i zalecała usunięcie ich ze wszystkich budynków państwowych.

Tak postąpiły już wcześniej rządy Danii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i kilku innych państw, a zakazał używania kamer firmy Hikvision także Parlament Europejski. To jednak nie stanie się, przynajmniej w najbliższym czasie w Irlandii, gdyż z dokumentów, do jakich dotarł Sunday Independent, wynika, że urzędnicy Leinster House są przekonani, iż nie stanowią one zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, co przekazano Komisji Oireachtas, która jest tajnym organem nadzorującym prace parlamentu.


W ocenie bezpieczeństwa podano, że kamery w Oireachtas, nie są podłączone do systemu globalnej sieci, nie są też podłączone do Wi-Fi, więc nie mają możliwości przesyłania żadnych danych na zewnątrz, czyli poza budynek.

Co ciekawe, rzecznik Komisji Oireachtas odmówił udzielania informacji w tej sprawie, jak i odmówił udzielania komentarza, gdyż uznał, że kwestie dotyczą bezpieczeństwa narodowego i prywatnego spotkania Komisji.

Wcześniej obawy o bezpieczeństwo danych wyrażali zarówno parlamentarzyści, jak i część członków rządu, co wyrazili w listach do sekretarza generalnego Oireachtas Petera Finnegana, a te przesłali m.in. premier i wicepremier rządu, Ceann Comhairle, Urząd Robót Publicznych oraz wszyscy przywódcy partii zasiadających w parlamencie.

Bogdan Feręc

Źr: Sunday Independent

Photo by Nathy dog on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland spent 2% of G
DAA rozważa możliw