Kamery osobiste dla Gardy z oprogramowaniem do rozpoznawania twarzy

Duży krok przyczyni się do lepszej ochrony policjantów na pierwszej linii i wzmocnienia ich zdolności do prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępstw.

Zakup kamer noszonych na ciele dla funkcjonariuszy Gardy to przełomowa decyzja, która wyposaża tych na pierwszej linii w sprzęt o najwyższym standardzie, aby chronić i pomagać im w ich obowiązkach, powiedział poseł Fine Gael.

Alan Farrell, jako rzecznik prasowy Fine Gael ds. sprawiedliwości powiedział:

– Zapewnienie Gardai kamer osobistych jest czymś, za czym opowiadałem się od jakiegoś czasu. Narażając się na niebezpieczeństwo na każdej zmianie, Garda rzadko wie, z czym może się spotkać, kiedy każdego dnia przychodzi do pracy. Ponad 2000 Gardaí zostało napadniętych podczas pełnienia służby w ciągu ostatnich siedmiu lat i jestem bardzo zadowolony, że komisarz Garda Drew Harris rozpocznie teraz przetarg na zakup kamer noszonych na ciele. Cieszę się również, że korzystanie z technologii rozpoznawania twarzy (FRT) zostanie również przewidziane oddzielnie w nowej ustawie An Garda Síochána (zarządzanie cyfrowe i technologia rozpoznawania twarzy) z 2023 r. Ten projekt ustawy zostanie opracowany na zasadzie priorytetu, aby zapewnić bezpieczne i etyczne korzystanie z technologii rozpoznawania twarzy, aby pomóc Gardaí w prowadzeniu dochodzeń w sprawie najpoważniejszych przestępstw, za które grozi maksymalna kara dożywotniego pozbawienia wolności. 

Obejmują one:

  • Zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i infrastruktury krytycznej
  • Zabójstwo
  • Gwałt i napaść na tle seksualnym
  • Wykorzystywanie seksualne dzieci
  • Uprowadzenie, w tym uprowadzenie dziecka
  • Najpoważniejsze przestępstwa z użyciem przemocy, często popełniane wobec bezbronnych ofiar – to rabunek, włamanie z włamaniem i napaść powodująca poważne szkody

Poseł Farrell kontynuował:

– FRT jest już używany przez Departament Ochrony Socjalnej, Departament Spraw Zagranicznych (Urząd Paszportowy) i Jednostkę Zarządzania Granicami. Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST) w Stanach Zjednoczonych jest postrzegany jako złoty standard w testowaniu dokładności algorytmów rozpoznawania twarzy. W niedawnym raporcie, który obejmował badanie 127 różnych algorytmów, stwierdzono, że najdokładniejsze z nich zawodzą tylko w około jednej czwartej z 1% wyszukiwań. Pamiętając, że w tym samym badaniu wykorzystano 26 milionów zdjęć 12 milionów osób; trzeba przyznać, że dokładność najbardziej zaawansowanej technologii jest imponująca. Bodycams będą miały kluczowe znaczenie dla ochrony Gardaí oraz, jako dowód charakteru napaści i incydentów, z którymi się spotykają. Mam nadzieję, że ten rozwój przyczyni się również do powstrzymania często motywowanych rasowo nękania Gardaí podczas wykonywania swoich obowiązków – materiał filmowy, który wszyscy widzieliśmy przesłany na platformy mediów społecznościowych. Budowanie silniejszych, bezpieczniejszych społeczności jest jednym z głównych priorytetów minister Helen McEntee i Fine Gael. Te postępy zaowocują lepiej wyposażoną, lepiej zaopatrzoną i lepiej chronioną An Garda Síochána, aby jak najlepiej służyć całemu społeczeństwu.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo CC BY-SA 4.0 Sanderflight

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: