Posłowie powinni poprzeć ustawę o ubezpieczeniu od powodzi

Poseł Sinn Féin John Brady wezwał posłów koalicji rządzącej do poparcia ustawodawstwa, które przedstawił Dáil w tym tygodniu w drugim czytaniu, które zmusić ma branżę ubezpieczeniową do zapewnienia właścicielom domów i firmom ochrony ubezpieczeniowej na obszarach dotkniętych powodzią, gdzie pomoc przeciwpowodziowa i plany ochrony zostały podjęte przez Urząd Robót Publicznych.

Zapewniłoby to jedną na sto lat lub więcej ochronę przed powodzią. Raport firmy Gamma Location Services z 2021 r. zidentyfikował około 70 000 domów w Irlandii zagrożonych powodzią, co może wiązać się z szacowanymi kosztami w wysokości około 2 miliardów euro.

Mimo pilnej potrzeby zajęcia się tą sprawą, rząd wprowadził poprawkę, która przesunęła termin wprowadzenia projektu ustawy o 12 miesięcy, natomiast głosowanie propozycji Sinn Féin odbędzie się w Dáil dzisiaj.

Poseł Brady mówi:

– Po raz kolejny rząd zastosował swoją ulubioną taktykę wykorzystania ich liczby w Dáil, aby uniemożliwić Oireachtas wprowadzenie niezbędnych przepisów, odrzucając kolejny akt prawny. Jest to taktyka, którą rząd wielokrotnie stosuje w tej izbie. Zamiast zajmować się kwestią merytoryczną i potencjałem pozytywnego wpływu na bardzo realny problem, który ma wpływ na życie tysięcy właścicieli domów i firm, rząd zdecydował się zdusić to ustawodawstwo. Ta ustawa ma służyć dobru publicznemu. Uznaje wysiłki podjęte przez Urząd Robót Publicznych w realizacji programów przeciwpowodziowych w celu ochrony domów. Ma na celu zapewnienie ochrony przed dyskryminacją ze strony branży ubezpieczeniowej tysięcy osób, które zostały dotknięte klęską powodziową w tym kraju, ale mieszkają na obszarach, gdzie ryzyko powodzi zostało zredukowane do jednego na jednego sto lat lub dłużej poprzez zakończenie prac naprawczych. Podczas wcześniejszej debaty minister Jennifer Carroll MacNeill odniosła się do ankiety przeprowadzonej w kwietniu ubiegłego roku przez Insurance Ireland z grupą pilotażową trzech programów w moim własnym mieście Bray, Fermoy South i Dodder Areas. Wstępne wyniki sugerują, że 19% polis ubezpieczeniowych ankietowanych nie obejmowało ochrony przeciwpowodziowej, co jest całkowicie nie do przyjęcia. Oddzielnie wykazano, że 95% obszarów zagrożonych, można teraz chronić, a to zapewnia miejsce na dodatkowe 150 programów przeciwpowodziowych. Dane wyraźnie pokazują, że nieruchomości można chronić, że firmy ubezpieczeniowe są w błędzie i że należy je do tego wezwać.  Potrzebujemy ustawodawstwa, które zmusi ich do wypełnienia swoich zobowiązań i zapewnienia niezbędnych ubezpieczeń domów i firm na obszarach, na których zakończono działania naprawcze. Wzywam wszystkich posłów, a szczególnie tych w rządzie, aby stanęli po stronie tych, którzy dali się nabrać chciwości branży ubezpieczeniowej, którym pozwala się uniknąć umyślnej dyskryminacji właścicieli domów i firm poprzez odmowę im prawa do ubezpieczenia przeciwpowodziowego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Phillip Flores on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Burza tropikalna zwi
Kamery osobiste dla