Irlandzkie firmy coraz częściej szukają pracowników poza granicami Irlandii

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Już prawie jedna na trzy irlandzkie firmy, które szukają pracowników, zaczęła zamieszczać ogłoszenia o pracę za granicą, aby poradzić sobie z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w Irlandii.

Najnowsze badanie Indeed pokazuje, że 1/5 firm, jakie szukają pracowników zagranicznych, oferuje im daleko idącą pomoc w przeprowadzce na wyspę, pomaga w znalezieniu zakwaterowania, proponuje opiekę nad dziećmi i pomoc w otrzymaniu wizy pracowniczej. Blisko jedna na cztery firmy, które poszukują pracowników zagranicznych, korzysta z usług agencji zatrudnienia państw, w jakich szuka pracowników.

Komentując badanie ekonomista z Indeed Jack Kennedy, powiedział, że pracownicy zagraniczni mogą pomóc w złagodzeniu niedoborów w krytycznych sektorach, a dodał:

– Wobec niedoboru wykwalifikowanych pracowników uznaje się, że migranci z zagranicy mogą pomóc wypełnić ważne luki, ale rząd może zrobić więcej, aby ułatwić drogę osobom przeprowadzającym się do Irlandii. Dane są jasne. Irlandzkie firmy prowadzą aktywne rekrutacje na rynkach międzynarodowych i planują kontynuować to w przyszłości. Jednak konkurencyjne rynki pracy w kraju i za granicą podkreślają wysiłek, jaki firmy muszą włożyć, aby przyciągnąć te wysoko wykwalifikowanych pule talentów.

W Irlandii 84 procent firm stwierdziło, że przyciąganie wysoko wykwalifikowanych pracowników z innych krajów jest ważne dla irlandzkiej gospodarki, więc w rezultacie wiele firm zgłosiło podjęcie kroków w celu zatrudnienia pracowników z zagranicy, a w tym znalazło się 29 proc. zamieszczających ogłoszenia o pracę za granicą, 22 proc. zatrudniających zagraniczne agencje rekrutacyjne, a 18 proc. zapewniało wsparcie w osiedleniu się w Irlandii, w tym zakwaterowanie, opiekę nad dziećmi i pomoc w uzyskaniu wizy.

Pracodawcy dokładają też wszelkich starań, aby zainwestować czas i zasoby w rekrutację zagraniczną, co ma wypełnić niedobory siły roboczej, 58 procent firm stwierdziło, że rząd powinien ułatwić cudzoziemcom przyjazd do Irlandii. Badanie wykazało również, że 63 procent respondentów przyznało, że cudzoziemcy są potrzebni, aby wypełnić luki w zatrudnieniu i to w wielu działach irlandzkiej gospodarki.

Ankieta Indeed przeprowadzona została we współpracy z Censuswide i w Irlandii obejmowała dane pochodzące z 250 przedsiębiorstw oraz od 1000 osób.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W sklepach jest cora
Narasta problem migr
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.