Irlandzki rynek pracy jest stabilny

Od grudnia ubiegłego roku podwoiła się ilość oferowanych miejsc pracy, a spadek ofert w końcówce roku, jest typowym zjawiskiem, jakie obserwuje się Irlandii, ale też na świcie.

Jak wynika z najnowszego, kwartalnego monitora zatrudnienia, a ten prowadzony jest przez firmę Morgan McKinley Ireland, rynek pracy na wyspie jest stabilny i odporny, a dzieje się tak pomimo zwolnień w sektorze technologicznym. W pierwszym kwartale tego roku odnotowano niewielki wzrost wolnych miejsc pracy, więc pojawiło się na rynku, więcej ofert zatrudnia, co pokazuje jednocześnie, że gospodarka Irlandii jest w fazie utrzymanego rozwoju.

Spadła natomiast ilość ofert pracy dla specjalistów, przynajmniej w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale w opracowaniu dodano, że w wybranych sektorach.

W kraju aktywnie poszukujących pracy specjalistów jest obecnie o 13% więcej, niż było w ostatnim kwartale 2022 roku, co oznacza, że są to osoby, które utraciły wówczas zatrudnienie. Ważne jest też, że w pierwszym kwartale ub. roku o 38% więcej profesjonalistów poszukiwało pracy, czyli widać również, że rynek pracy wchłonął część z nich, a zwolnienia w sektorze technologicznym, nie zwiększyły w istotny sposób bezrobocia w tej grupie pracowniczej.

Morgan McKinley Ireland zauważa jednak, że część ze zwolnionych z sektora technologicznego osób, mogła jeszcze nie rozpocząć poszukiwania nowego zatrudnienia i do utrzymania wykorzystują obecnie odprawy, jakie otrzymali wraz z wypowiedzeniem zatrudnienia.

Pracodawcy w Irlandii nie są już teraz zbyt chętni do podnoszenia wynagrodzeń, więc nie oferują zbyt rozbudowanych pakietów płacowych, a i mniej widać propozycji z wyższymi stawkami zatrudnienia, niż obowiązujące na rynku. Położono natomiast nacisk na utrzymanie pracowników, a wakaty uzupełniane są w razie potrzeb.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by ThisisEngineering RAEng on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bilety w promocyjnyc
Ryanair ogłosił ut