Irlandia wyszła z recesji technicznej

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Najnowsze dane Central Statistics Office mówią, że Produkt Krajowy Brutto wrócił na tory wzrostowe w II kwartale tego roku, więc PKB od kwietnia do czerwca wzrosło o 3,3%.

W pierwszych trzech miesiącach roku PKB Irlandii spadło natomiast o 2,8%, co było wynikiem spadku produkcji przemysłowej o 13%, głównie w sektorze farmaceutycznym.

Tym samym można mówić, że recesja techniczna, w której Zielona wyspa była w IV kwartale ubiegłego i I kwartale tego roku, została zakończona, jednak w tej kwestii należy zachować ostrożność, gdyż metody wykorzystywane do opracowania danych, a następnie ich interpretowania, opierają się wciąż na niekompletnych informacjach z gospodarki.

Pełne dane statystyczne za II kwartał tego roku, pojawią się dopiero we wrześniu, więc obecny poziom wzrostu PKB może być zweryfikowany i to w każdą ze stron. Już wcześniej dochodziło do sytuacji, w których CSO w istotny sposób zmieniało swoje wcześniejsze publikacje o wysokości PKB, więc dokładnie tak samo może stać się teraz. CSO ocenia jednak, iż wzrosty, jakie obecnie się notuje, odzwierciedlają odbicie sektora wielonarodowościowego, więc widać już wzrost wskaźników.

Jednak główny ekonomista Davy Conall MacCoille wskazuje na inne wskaźniki w tym okresie.

Conall MacCoille powiedział:

– Siła nabywcza pracowników wzrosła o 1,3% w ciągu trzech miesięcy do maja do 2,44 mln €. Całkowity i podstawowy wolumen sprzedaży detalicznej również wzrósł o 4,6% i 1,4% w tym samym okresie ubiegłego roku. Złożony wskaźnik PMI wyniósł średnio 52,3 w drugim kwartale 2023 r., przy czym sektor usług do 57,4 zrekompensował słabe odczyty w sektorze wytwórczym z poprzednim wynikiem 47,8. Wreszcie, 7,8 mld euro wpływów podatkowych zebranych w drugim kwartale zwiększyło się o 8% w stosunku rocznym.

Komentujący dane CSO minister finansów Michael McGrath powiedział, że informacje o PKB to wstępne szacunki i bardziej szczegółowe informacje zostaną opublikowane na początku września. Minister dodał, że już wcześniej podkreślał, iż Zmodyfikowany Popyt Krajowy jest znacznie lepszym wskaźnikiem tego, co dzieje się w gospodarce i te dane zostaną opublikowane dopiero za nieco ponad miesiąc.

Michael McGrath:

– Mój resort rozpocznie wtedy proces tworzenia swoich jesiennych prognoz, które stanowić będą podstawę budżetu na 2024 r. Dane o wysokiej częstotliwości sugerują, że gospodarka krajowa radziła sobie dość dobrze w drugim kwartale – wzmocniło się zaufanie konsumentów, bezrobocie osiągnęło rekordowo niski poziom 3,8% w czerwcu, a aktywność budowlana wzrosła.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by charlesdeluvio on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bezdomnych jest wiel
Inflacja cen konsump

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!