Irlandia łączy się z Francją

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Uruchomiono prace budowlane w zakresie połączenia, o którym mówiło się już ponad 4 lata temu, a dotyczy to międzynarodowego energetycznego kabla podmorskiego łączącego Irlandię i Francję.

Uroczystego uruchomienia budowy dokonała minister ds. energii Republiki Francuskiej Agnès Pannier-Runacher oraz minister środowiska Irlandii Eamon Ryan. Inwestycja znana jest pod nazwą Celtic Interconnector, a połączy sieci elektroenergetyczne Irlandii i Francji.

Pomost energetyczny dużej mocy (700 MW) będzie miał zdolność zasilenia 450 000 domów, a może działać w obie strony, więc w przyszłości, o ile wyspa będzie miała nadwyżki prądu z elektrowni wiatrowych, bo i o tym mówi się od dawna, będzie je mogła przesyłać do Unii Europejskiej na kontynencie.

Projekt realizowany ma być z udziałem EirGrid ze strony irlandzkiej i Réseau de Transport d’Electricité z Francji, a połączy południowe wybrzeże Zielonej Wyspy z północno-zachodnim wybrzeżem kraju nad Loarą. Inwestycja, jak wynika z planów budowy, zakończyć się ma w 2026 roku, ale uruchomienie połączenia nastąpi dopiero w roku kolejnym, gdyż połączenie będzie musiało być zintegrowane w irlandzką siecią energetyczną.

Celtic Interconnector to część szerszego planu, jaki pod względem zabezpieczenia energetycznego realizuje rząd w Dublinie i wpisuje się w Plan Rozwoju Sieci Morskiej wyspy. Celem tego połączenia, jak zaznaczono w rządowym komunikacie, jest rozwój zintegrowanego systemu przesyłania energii elektrycznej w całej Europie, co oznacza, że inwestycja częściowo sfinansowana zostanie z pieniędzy unijnych.

Jak dowiadujemy się z oficjalnych przekazów Brukseli, Komisja Europejska przekazała na budowę Celtic Interconnectora 530 mln €, a w ramach swojego funduszu „Łącząc Europę”.

Ministrowie Francji i Irlandii podpisali też list intencyjny, który dotyczyć ma współpracy w kwestii transformacji energetycznej obu państw, a ten oznacza, iż oba kraje zobowiązują się do wdrożenia szybkich ścieżek dekarbonizacji swoich systemów energetycznych.

Po podpisaniu dokumentów i oficjalnym rozpoczęciu inwestycji, minister Agnès Pannier-Runacher powiedziała:

– Ta wizyta umożliwi rozwój bardzo bliskich i przyjaznych stosunków między Francją a Irlandią w zakresie energii i zmian klimatycznych. Wspólna deklaracja w sprawie energii, którą podpisałam z moim irlandzkim kolegą Eamonem Ryanem, pogłębi stosunki robocze między naszymi dwoma ministerstwami.

Minister Eamon Ryan stwierdził natomiast:

Dept. Environment(otworzy się w nowej karcie)

– Elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe będą kluczowym czynnikiem umożliwiającym rosnące wykorzystanie energii odnawialnej, a także pomogą obniżyć ceny energii i odegrają kluczową rolę na drodze Irlandii do systemu o zerowym zużyciu energii netto. Umożliwi to również lepszą integrację europejskich rynków energii elektrycznej, a dzięki wykorzystaniu bardziej zróżnicowanych rynków energii poprawi to nasze bezpieczeństwo i odporność elektroenergetyczną.

Bogdan Feręc

Źr. Dept. Environment

Fot. Dept. Environment

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Puste i opuszczone d
Artystka niecodzienn

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!