Irlandia coraz częściej korzysta z kart płatniczych

W kraju ścierają się obecnie dwa przeciwstawne poglądy, bo bankowcy mówią, iż nie będą już utrzymywać swoich oddziałów oraz bankomatów, gdyż coraz mniej osób korzysta z obu form usług bankowych, ale jest też stanowisko rządu, iż placówek bankowych i maszyn do wypłacania gotówki ma być w Irlandii tyle, by nie sprawiało problemu zaopatrzenie się w nią.

Tu jednak z pomocą bankom przychodzi Irlandzki Bank Centralny, który właśnie opublikował dane na temat korzystania z kart płatniczych, a wyniki analiz pokazują, że ich użycie z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Taki obraz rysuje się od chwili rozpoczęcia pandemii Covid-19, kiedy namawiani byliśmy, by przestać używać gotówki, a w rozliczeniach korzystać z kart bankowych, najlepiej zbliżeniowo.

Ja się jednak okazuje, wiele osób przyzwyczaiło się do tej formy płatności, a i coraz większa grupa płaci za pomocą kart, więc w październiku tego roku o 9% zwiększył się poziom wydatków, jakie dokonywane były z użyciem karty debetowych i kredytowych. Ogółem w kraju wydano więcej o 660 mln €, niż było to w roku ubiegłym. Liczone łącznie, wydatki z kart płatniczych i bankomatów w październiku wyniosły 7,9 mld €, z czego prawie całość dokonana została w punktach sprzedaży.

Wypłaty z bankomatów stanowiły w kwocie ogólnej 5%, czyli niewiele ponad 1 mld €, a w punktach sprzedaży wzrosły o 12%, co stanowi 6,9 mld €.

Ogólne wydatki krajowe spadły w październiku o 3%, w porównaniu do września, a wiąże się to ze spadkiem wydatków na cele związane z nauką.

Nie do końca wiadomo, jak na te informacje zareagują bankowcy, a i rząd, bo ten przygotowuje ustawę o „rozsądnym dostępie do gotówki”, czyli swoisty nakaz jej przyjmowania w całym handlu detalicznym.

W związku z publikacją Banku Centralnego może się jednak okazać, że Departament Finansów będzie zmuszony do zrewidowania poglądu i o ile wyznaczy kwoty minimalne placówek bankowych oraz bankomatów, to może być ich mniej, niż jest to planowane obecnie. Wydaje się też, że gabinet może pozostać przy swojej opinii, więc wyznaczyć ilość niezbędnych do utrzymania punktów poboru gotówki na poziom, który nie będzie w żaden sposób ograniczał tej możliwości, więc na poziomie, jaki jest na ten miesiąc. To z kolei oznacza, że banki straciły już możliwość likwidacji placówek i bankomatów, bo właśnie rozpoczął się rządowy przegląd ich ilości, czyli obecna kwota bankomatów i oddziałów, znajdzie się w nowej ustawie o użytkowaniu gotówki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Mark OFlynn on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Christmas Bonus od p
Ursula von der Leyen