Intruz w Leinster House

Poziom zabezpieczeń najwyższych urzędników państwowych, ich biur i siedzib budzi niekiedy wątpliwości, bo było już kilka przypadków, kiedy osoby nieuprawnione pojawiały się w nieproszone w budynkach rządowych.

Całkiem niedawno mówiło się głośno o kobiecie, która niezatrzymywana przez nikogo, wjechała na teren rezydencji prezydenta Irlandii w Phoenix Park, by następnie wejść, również bezproblemowo, do gabinetu głowy państwa, w którym akurat urzędował Michael Daniel Higgns.

Obecnie mamy do czynienia z innym przypadkiem, bo nastolatka, który został aresztowany przez Gardę, a po wtargnięciu do Leinster House, czyli kompleksu budynków rządowych.

Do incydentu doszło wczoraj ok. godziny 16:00, a jak twierdzi irlandzka policja, dostał się on do budynku od strony Merrion Street, by następnie wejść do wnętrza budynków rządowych.

Na tę sytuację zareagowali funkcjonariusze z Pearse Street Garda Station i naszym dzielnym stróżom prawa udało się aresztować włamywacza, a tym okazał się szesnastolatek.

An Garda Síochána informuje, że wszczęła w tym zakresie intensywne śledztwo.

Rzecznik Oireachtas nie chciał komentować zajścia, do jakiego doszło w sobotnie popołudnie, a i braku reakcji Żandarmerii Wojskowej, jaka sprawuje pieczę nad Leinster House w dni wolne od pracy.

Z niepokojem na całą sytuację zareagowali posłowie i przedstawicielka Socjaldemokracji posłanka Jennifer Whitmore, która nadzoruje prowadzenie Leinster House, powiedziała, iż to „wysoce niepokojący” przypadek. Posłanka wezwała również władze Oireachtas, aby sprawdzono cały system zabezpieczeń w budynkach rządowych i do naprawienia nieprawidłowości, o ile zostaną wykryte.

W podobnych słowach wypowiedział się senator Jerry Buttimer, który stwierdził, iż to „bardzo poważne naruszenie bezpieczeństwa, które należy zbadać”. Senator dodał, że poruszy tę kwestię na kolejnym posiedzeniu Komisji Oireachtas.

*

Nawiasem mówiąc, skoro szesnastolatek może wejść do budynków rządowych nieniepokojony przez nikogo, to co mogą zrobić agenci państw, które nie są przychylnie nastawione do Irlandii?

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image cc by-sa 3.0 Jean Housen

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: