Internauci z całego kraju uczestniczyli w #FakeHunter Challenge – Wojna Informacyjna

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Dobiegła końca szósta edycja #FakeHunter Challenge – organizowanego od kilku lat przez Polską Agencję Prasową konkursu dla internautów, którym nie jest obojętne, co udostępniają i na czym opierają swoje poglądy. Podobnie jak w marcu tego roku, także i tym razem, tematem wydarzenia była wojna informacyjna towarzysząca rosyjskiej agresji na Ukrainę i innym wydarzeniom militarnym oraz geopolitycznym. Dwudniowe zmagania uczestników konkursu uzupełniły wywiady ze znanymi dziennikarzami, analitykami i geopolitykami.

Temat przewodni szóstej edycji konkursu #FakeHunter Challenge nie był przypadkowy. Choć „Wojna Informacyjna” została wypowiedziana przez Kreml Ukrainie, Polsce i całemu światu na długo przed 24 lutego, to rosyjska agresja wojskowa dodatkowo ją zintensyfikowała. Obecnie każdego dnia jesteśmy narażani na niebezpieczeństwo związane z fałszywymi oraz zmanipulowanymi treściami, dotyczącymi działań militarnych, politycznych, gospodarczych i ich następstw. Skala fake newsów, mających na celu wywołanie niepokojów społecznych oraz wzbudzenie lęków i paniki na świecie, rozprzestrzenia się jak wirus.

Taki stan rzeczy dodatkowo mobilizuje wszystkich użytkowników sieci, którzy starają się identyfikować i demaskować nieprawdziwe informacje, pojawiające się w przestrzeni wirtualnej. #FakeHunter Challenge adresowany jest właśnie do nich, a w szczególności uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów.

„To bardzo ważne, aby młodzi ludzie zdobywali narzędzia i umiejętności, które pomogą im krytycznie oceniać treści publikowane w internecie oraz mediach społecznościowych. Dzięki temu staną się oni świadomymi obywatelami, którzy w przyszłości będą podejmować odpowiedzialne, przemyślane decyzje” – tłumaczył Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Pierwsza z konkurencji – „Polowanie na fake newsy” polegała na wyłapywaniu nieprawdziwych informacji i pozyskaniu w ten sposób jak największej liczby punktów. Kolejna – „#FakeHunter BrainStorm” polegała na zgłaszaniu pomysłów, które usprawnią technicznie lub merytorycznie działanie serwisu FakeHunter. Natomiast ostatnia, „#FakeHunter – Edu Masters” była adresowana do zespołów ze szkół ponadpodstawowych, których zadaniem było opracowanie prezentacji pod hasłem: „Nie nabieram się na fake newsy”, koncentrujące się na charakterystyce najgroźniejszych lub najczęstszych form dezinformacji, z jakimi młodzież ma dziś do czynienia w sieci, a także na przedstawieniu własnych sposobów rozpoznawania fake newsów i radzenia sobie z nimi. Zwycięzców poznamy 25 listopada o godz. 12:00. Nagroda za I miejsce w „Polowaniu na fake newsy” to 8 tys. zł, za „Brain Storm” – iPad, zaś „Edu Masters – udział w warsztatach projektowania 3D, prowadzonych przez ekspertów z Centralnego Domu Technologii.

Równolegle do zmagań uczestników konkursu w wirtualnym studio PAP przez cały czas trwania wydarzenia pojawiali się goście specjalni – dziennikarze, korespondenci zagraniczni, analitycy, eksperci ds. międzynarodowych – przybliżający słuchaczom tajniki prowadzonej przez Kreml, tytułowej wojny informacyjnej.

„Rosyjska dezinformacja dotycząca Ukrainy niespecjalnie zmieniła się od 2014 roku. Polega ona m.in. na przemycaniu kłamstwa, że Ukraińcy stanowią de facto część narodu rosyjskiego. To fundament rosyjskiej propagandy, kierowanej zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz Federacji” – tłumaczył dr Jewhen Fedczenko, ukraiński komentator, dziennikarz i nauczyciel akademicki, współzałożyciel i redaktor naczelny serwisu fact-checkingowego stopfake.org.

Wtórowała mu Anny Dyner, analityczka ds. Białorusi i polityki bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

„Jeżeli obejrzymy sobie wiadomości w codziennych serwisach, to 80 proc. stanowią kłamstwa, do tego bardzo wiarygodnie przedstawione. Człowiek pozbawiony umiejętności fake-hackingu, po prostu musi być na nie podatny” – powiedziała Anna Dynera.

Tymczasem podczas spotkania z Łukaszem Jasiną, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, historykiem i publicystą, poruszono m.in. temat dezinformacji związanej z ostatnimi wydarzeniami w Przewodowie.

„Do walki z dezinformacją jest się przygotowanym, ale tak naprawdę każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Oczywiście wiemy jak z tym postępować, mamy pewne procedury, ale gdy to zdarzenie następuje, okazuje się, że musimy w bardzo wielu sprawach improwizować” – powiedział Łukasz Jasina.

#FakeHunter Challenge to jedynie odsłona w codziennej działalności prowadzonego przez PAP serwisu #FakeHunter. Od ponad dwóch lat tysiące użytkowników sieci codziennie przysyła do serwisu zgłoszenia, dotyczące podejrzeń w sprawie zmanipulowanych bądź kłamliwych informacji upublicznianych w sieci.

Patronatami szóstej edycji #FakeHunter Challenge „Wojna Informacyjna” byli: Minister Edukacji i Nauki, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Centrum GovTech, Centralny Dom Technologii, NASK oraz CyberDefence2.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Felieton sobotni Jan
Stan przedrzucawkowy

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!