Garda podsumowała długi weekend na drogach

Po zakończeniu długiego sierpniowego weekendu i akcji, jaka wówczas była prowadzona, An Garda Síochána stwierdziła, że nie należał on do najbezpieczniejszych.

W trzy dni August Bank Holiday na irlandzkich drogach w wypadkach zginęły trzy osoby, doszło do ośmiu poważnych wypadków, w których tyle samo osób doznało poważnych obrażeń. Ujęto też wielu kierowców, którzy poruszali się swoimi pojazdami z nadmierną prędkością, a do tych z całą pewnością zaliczyć można kierującego z okolic Cork, który na trasie z ograniczeniem prędkości mknął aż 203 km/h.

Jak dodaje Garda, do tej pory na irlandzkich drogach życie straciły już 104 osoby, czyli o 12 więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, jednak statystyki dla długiego weekendu były nieco lepsze od ubiegłorocznych. Oznacza to, że ilość poważnych zdarzeń drogowych była niższa o 58%, a i o 66% niższa w zakresie doznanych poważnych uszkodzeń ciała.


W Irlandii w długi weekend przeprowadzono ponad 4000 kontroli drogowych na obecność alkoholu i narkotyków, a zatrzymano na tej podstawie 196 osób, które były po spożyciu alkoholu. Pod względem prędkości skontrowano ponad 830 000 pojazdów, a 2841 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość.

W świąteczny weekend popełniono na drogach 209 wykroczeń związanych z korzystaniem z telefonu podczas jazdy, 91 kierowców nie miało zapiętych pasów bezpieczeństwa, a 134 osoby, które dopiero uczą się jeździć, prowadziły pojazd bez nadzoru, co doprowadziło do konfiskaty 77 samochodów. 146 samochodów odwiezionych zostało na policyjne parkingi ze względu na brak ubezpieczenia, a 155 za brak innych opłat w tym podatku drogowego.

Zastępca komisarza Paula Hilman powiedziała:

– Jak pokazują nasze dane dotyczące egzekwowania przepisów, sierpniowy weekend świąteczny był szczególnie intensywny na irlandzkich drogach. Gardaí byli w całym kraju, pomagając zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, egzekwując przepisy ruchu drogowego poprzez punkty kontrolne, przeprowadzając testy drogowe na obecność środków odurzających oraz sprawdzając prędkość i inne wykroczenia. Mieliśmy ogromne pozytywne wsparcie ze strony kierowców i chcemy to potwierdzić, ponieważ pomaga to nam i naszym partnerom uniknąć większej liczby śmiertelnych i poważnych obrażeń w wypadkach drogowych. Wszyscy, którzy cierpią z powodu utraty bliskiej osoby na naszych drogach, są w naszych myślach. Nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uświadomić użytkownikom dróg, że musimy współpracować, aby nasze drogi były bezpieczne.

Garda Síochána apeluje do wszystkich użytkowników dróg, aby nigdy nie jeździli pod wpływem alkoholu lub narkotyków, zawsze wybierali prędkość odpowiednią do warunków jazdy, zapinali pasy bezpieczeństwa i nie korzystali z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo CC BY-SA 4.0 Kevin.B

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: