Dane RTB pokazują, że najemcy są oszukiwani

Poseł Socjaldemokracji Cian O’Callaghan stwierdzili, że niepokojące jest to, że raport Rady ds. Najmu Mieszkań (RTB) pokazuje, iż czynsze w istniejących lokalach najmu rosną znacznie powyżej ustawowego limitu 2%.

Poseł O’Callaghan – rzecznik partii ds. mieszkalnictwa powiedział:

– Przepisy dotyczące Strefy Presji Czynszu mają ograniczać podwyżki czynszów do 2 procent rocznie. Jednak na przykład średnie czynsze w istniejących lokalach najmu w Dublinie, które są objęte tymi przepisami, wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 5,5%.

– Co więcej, czynsze w nowych mieszkaniach wzrosły w ciągu 12 miesięcy o oszałamiające 11,6%. Jest to największy roczny wzrost, jaki kiedykolwiek odnotowała Rada ds. Najmu Mieszkań.

– Częstym sposobem, w jaki właściciele wynajmują nielegalne podwyżki czynszu, jest podnoszenie ceny pomiędzy umowami najmu. Może to być głównym czynnikiem wpływającym na to, dlaczego nowe umowy najmu są o wiele droższe niż istniejące.

– Musimy stworzyć rejestr czynszów, aby przyjezdni najemcy mogli dowiedzieć się, ile czynszu płacili ich poprzednicy. Umożliwi im to sprawdzenie, czy górne limity czynszu są prawidłowo stosowane w przypadku ich najmu.

– Obecny brak przejrzystości i nadzoru sprawia, że ​​najemcy dają się oszukać za każdym razem, gdy się przeprowadzają. Rejestr zapewniłby bardzo potrzebną kontrolę nad gwałtownie rosnącymi czynszami w Irlandii.

– Jest oczywiste, że minister mieszkalnictwa kieruje dysfunkcyjnym systemem regulacji czynszów, który nie chroni najemców.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. SocDem

Photo SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nadal możesz otrzym
Całkowity zakaz jaz