Czy doczekamy się obniżki USC i kredytu energetycznego?

Na spotkaniu parlamentarnym Fianna Fáil padło stwierdzenie, że Universal Social Charge powinien zostać obniżony w przyszłorocznym budżecie.

To nie wszystko, ponieważ zaproponowano również, iż ulga podatkowa dla najemców powinna być podwojona, więc z 500 € wzrosnąć do 1000 € na osobę i 2000 € dla par.

Zwolennikami obniżenia i kolejnych obniżek podatku USC są m.in. poseł Cormac Devlin, Jackie Cahill, Jim O’Callaghan, a także Éamon Ó Cuív, którzy są zdania, że redukcja tej opłaty, przełoży się na wyższe dochody mieszkańców kraju.

Dodatkowo zaproponowano, aby przyszłoroczny budżet charakteryzował się wprowadzeniem bezpłatnych podręczników dla uczniów szkół średnich, a także wyższym wsparciem dla kupujących swój pierwszy dom. Do tego program powinien być rozwinięty na osoby kupujące pierwszy dom, ale na rynku wtórnym.

Na przedbudżetowym spotkaniu Fianna Fáil poseł Lawless zaproponował również zmianę ustawy o Gardzie, która mogłaby uzyskać zezwolenie na zaprzestanie ścigania kierowców, którzy jadą z dużą prędkością, co zwiększy bezpieczeństwo policjantów, ale też innych uczestników ruchu. Policja mogłaby w takich przypadkach szerzej wykorzystywać zdobycze technologiczne, więc np. drony do śledzenia trasy przejazdu.

Poseł Lawless zaproponował również, aby minister sprawiedliwości Helen McEntee skupiła się na zmianie sposobu działania Gardy, która zwiększyłaby nadzór na ulicach miast, co pozwoli na wzrost bezpieczeństwa publicznego, a także zwiększy egzekwowanie przepisów.

Po prezentacji zarysów przyszłorocznego budżetu przez ministra finansów Michaela McGratha pojawiła się też propozycja Fianna Fáil, aby przyszłoroczny budżet rozszerzył grupę docelową, jaka mogłaby korzystać z zasiłków na dzieci, które się uczą w pełnym wymiarze godzin, ale zaproponowano również do wprowadzenia kredytów energetycznych, co stosowane było w roku ubiegłym.

Fianna Fáil wezwała też swojego ministra finansów, aby podwyższył kwotę emerytury państwowej i zasiłek opiekuńczy.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo by NFT CAR GIRL on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Uprawa marihuany pow
Rodziny potrzebują