Ceny hotelowych pokoi biją rekordy

Hotelarze w kraju coraz częściej podnoszą ceny pokoi hotelowych, co wpływa na ilość gości, ale też na powszechną już drożyznę w tym sektorze.

Wg najnowszych danych, jakie przekazała firma doradcza CBRE Ireland, średni koszt najmu pokoju w maju osiągnął rekordowy poziom, a średnia stawka za dobę hotelową wyniosła 209 €, więc jest to wzrost w porównaniu do kwietnia o 3,5%. Poprzedni rekord cenowy padł we wrześniu ubiegłego roku, jednak był on znacznie niższy, niż obserwowany obecnie.

W Dublinie średnia stawka za dobę hotelową wynosi obecnie 170 €, a jak dodaje CBRE, wskaźniki obłożenia w dublińskich hotelach są nadal stosunkowo wysokie. Od stycznia do maja obłożenie pokoi hotelowych w stolicy Irlandii wyniosło 78%, więc tyle samo, jak miało to miejsce w 2019 roku.

W sektorze hotelarskim wzrosła w II kwartale roku aktywność transakcyjna, a w tym czasie sfinalizowano ich na kwotę 91 mln €. W pierwszym półroczu zainwestowano w hotele w Irlandii 135 mln €, a aktywność deweloperska w tym zakresie utrzymuje się na wysokim poziomie. Na tym rynku szczególnie aktywni są prywatni i rodzinni inwestorzy, a sam irlandzki sektor hotelarski pozostaje atrakcyjnym do inwestowania.

Ważne jest też, że ceny za pokoje hotelowe znacznie szybciej rosły poza Dublinem, głównie w miejscowościach chętnie odwiedzanych przez turystów. To właśnie tam ceny poszybowały najwyżej, a w dni, kiedy kraj cieszył się długimi weekendami, właściciele hoteli i pensjonatów, proponowali niekiedy pokoje za ponad 350 € za dobę.  

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Tony Yakovlenko on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Budżet naruszy wiar
Wciąż będzie moż