Ceny energii elektrycznej muszą się obniżyć

Rzecznik Sinn Féin ds. działań klimatycznych i środowiska Darren O’Rourke wezwał rząd i organ regulacyjny do pilnego przeniesienia obniżki hurtowych cen energii elektrycznej na zwykłych pracowników i rodziny. 


Poseł reprezentujący Meath East odniósł się do najnowszych danych CSO, z których wynika, że ​​hurtowe ceny energii elektrycznej spadły do ​​najniższego poziomu od dwóch lat.  
 
Teachta Dála O’Rourke powiedział:

– Według wskaźnika cen hurtowych ceny energii elektrycznej, te spadły do ​​najniższego poziomu od dwóch lat. Jest to następstwem redukcji cen o 17,9% w okresie od czerwca do lipca i spadku o 64% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Bezwzględnie konieczne jest, aby te oszczędności zostały przeniesione na konsumentów ze skutkiem natychmiastowym. Całkowicie niedopuszczalne jest, że zwykli pracownicy i rodziny w dalszym ciągu cierpią pod ciężarem niebotycznie wysokich rachunków za energię, podczas gdy ceny detaliczne i zyski firm stale rosną. Pomimo faktu, że ceny detaliczne spadają w całej Europie, Irlandia pozostaje wyjątkiem, a nasze rachunki za energię elektryczną są oszałamiająco o 80 procent wyższe od średniej UE. Według najnowszych danych CRU, średni roczny rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym mieści się w oszałamiającym przedziale 2023–2886 euro. W pierwszej połowie tego roku nastąpił ogromny wzrost zaległości i odłączeń. W okresie luty-maj liczba gospodarstw zalegających z płatnościami wzrosła o ponad 10% (z 364 131 do 405 997). Oznacza to, że obecnie zaległości w spłacie ma ponad 400 tys. gospodarstw domowych.  Szczególnie niepokojące są dane dotyczące zaległości w dostawie energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Od lutego br. do końca maja liczba gospodarstw domowych zalegających ze spłatami wzrosła o prawie 30 tys., do zawrotnej liczby 240 791 gospodarstw domowych. Nic więc dziwnego, że ubóstwo energetyczne jest stale wysokie.
 

Poseł Darren O’Rourke kontynuował:

– Te liczby są szokujące. Są nieuniknioną konsekwencją działania rządu i organu regulacyjnego, który w dalszym ciągu pozwala przedsiębiorstwom energetycznym na brutalne traktowanie konsumentów. W lutym i marcu premier i minister środowiska Eamon Ryan powiedział nam, że rząd dopilnuje, aby przedsiębiorstwa energetyczne obniżyły ceny, że byłoby to coś więcej niż „uprzejma zachęta”. Mamy już sierpień i pomimo dalszego spadku cen hurtowych, nic się nie zmieniło. Zamiast tego wydaje się, że rząd i organ regulacyjny zadowalają się występowaniem w roli zwykłych komentatorów.  Niezależnie od tego, czy chodzi o niekompetencję, czy o zaniedbanie, jasne jest, że konieczna jest radykalna zmiana. Zima zbliża się wielkimi krokami i wiele rodzin ryzykuje, że nie będzie w stanie utrzymać ogrzewania i włączonego oświetlenia, jeśli sytuacja utrzyma się bez zmian. Sinn Féin wielokrotnie wzywało rząd i organ regulacyjny do uporania się z chaosem panującym na irlandzkim rynku energii. Jeśli można przyjąć najnowsze wiadomości, to najwyższy czas, aby wysłuchali tych wezwań.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Sinn Fein

Photo by Robert Linder on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Pogarsza się koniun
Bacik namawia minist