Bacik namawia ministra do opublikowania Strategii Mieszkalnictwa Awaryjnego dla Wszystkich

W oczekiwaniu na publikację przez Departament Mieszkalnictwa danych dotyczących bezdomności w lipcu, co ma się stać w najbliższy piątek, liderka Partii Pracy i rzeczniczka ds. mieszkalnictwa Ivana Bacik nalegała, aby minister O’Brien wprowadził przed miesiącami zimowymi strategię „Mieszkanie dla wszystkich” w sytuacjach nadzwyczajnych.

Posłanka Bacik powiedziała:

– Systemowe niedociągnięcia w mieszkalnictwie zostały już dobrze udokumentowane. W zeszłym miesiącu zarejestrowano, że ponad 12 600 osób żyje w bezdomności, ale nie uwzględnia to osób żyjących w ukrytej bezdomności, couchsurfingu ani w rzeczywistości dwóch trzecich młodych ludzi, którzy nadal mieszkają w domu z rodzicami. Eksmisje bez winy powodują eksplozję bezdomności. W zeszłym tygodniu Rada ds. Najmu Mieszkaniowego podała, że ​​między kwietniem 2023 r. a końcem czerwca wydano 5735 wypowiedzeń, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. Z tego prawie dwie trzecie wynika z tego, że właściciele wolą sprzedać niż utrzymać nieruchomość na rynku. Musimy poważnie zaradzić temu niedociągnięciu naszego systemu mieszkaniowego i znaleźć sposób na zatrzymanie ludzi w domach, nawet jeśli właściciel sprzedaje mieszkanie. Decyzja o zniesieniu zakazu eksmisji, pozbawiona podstaw dowodowych i sensownego planu awaryjnego, tylko zwiększyła potrzebę podjęcia realnych środków zaradczych. Należy wdrożyć plan awaryjny.

W swoim apelu do ministra mieszkalnictwa posłanka Partii Pracy mówiła dalej:

– Partia Pracy wezwała do wprowadzenia zimowego rozejmu, zakazu eksmisji na miesiące zimowe, aby chronić osoby narażone na bezdomność. Kiedy w kwietniu zniesiono zakaz eksmisji, rząd obiecał swój złoty środek – program pierwszej odmowy dla najemców, których właściciele sprzedają mieszkania. Nie widzieliśmy jeszcze żadnego szczegółowego planu w tej sprawie i rzeczywiście wiemy, że większość najemców po prostu nie miałaby wystarczającej przepustowości finansowej, aby oszczędzać na kredyt hipoteczny, jednocześnie wydając pieniądze na zbyt drogie czynsze. W odpowiedzi na moje pytania parlamentarne minister mieszkalnictwa nie był w stanie wyjaśnić, czy nieruchomości oferowane najemcom będą oferowane po cenach rynkowych, czy też władzom lokalnym zostanie zaoferowana druga odmowa. My, Partia Pracy, ponawiamy nasz apel do ministra mieszkalnictwa o pilne przyjęcie ustawy o prawach najemców stworzonej przez Partię Pracy, która położyłaby kres eksmisjom bez winy i wprowadziłaby dodatkowe środki gwarantujące bezpieczeństwo i przystępność cenową dla wszystkich. Nawet Partia Konserwatywna w Wielkiej Brytanii podjęła decyzję i ogłosiła plany zakończenia eksmisji bez winy. Czas załamywania rąk i gładkich słów współczucia minął. Lipcowa aktualizacja dotycząca bezdomności musi być połączona z planem awaryjnym mającym na celu uporanie się z największym od lat kryzysem mieszkaniowym w Irlandii.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Labour Party

Photo by BRUNO CERVERA on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ceny energii elektry
Gdzie nałożono naj