Bunt przed podwyżkami podatków

Już nie tylko społeczeństwo i przedsiębiorcy są niezadowoleni z podwyżek VAT-u na usługi hotelowe i akcyzy na paliwa, a nawet nie opozycja, ponieważ posłowie Fianna Fáil i Fine Gael oficjalnie powiedzieli, że polityka ich własnego rządu prowadzi do podnoszenia inflacji.

Jeden z posłów Fianna Fáil, który jest wyrazicielem opinii dużej części posłów tego ugrupowania, powiedział, iż to zły kierunek, jaki obiera rząd, a partia, którą reprezentuje, nie powinna iść w tym kierunku. Willie O’Dea stwierdził, że może to budzić niepokój, iż własny rząd „FF” nie słucha swoich posłów i wyborców.

Poseł O’Dea powiedział:

– Z politycznego punktu widzenia nie jest to dobre. Wydaje się, że te środki są sprzeczne z walką z wrogiem narodowym, jakim jest inflacja. Jedynym uzasadnieniem podnoszenia podatków w kontekście inflacji jest brak pieniędzy – a państwo jest zalane pieniędzmi. Czy rząd przeprowadził jakąkolwiek analizę tego, w jaki sposób te podwyżki wpłyną na koszty inflacji? Ponieważ to zrobią. Lokalna kampania wyborcza już trwa. Czy zależy nam na wygrywaniu wyborów, czy też nas to obchodzi?

Podobnego zdania jest również poseł Fine Gael, który również wypowiadał się w imieniu części członków parlamentu z tego ugrupowania, z jak stwierdził, zaskoczenie budzi zachowanie jego kolegów z rządu.

Colm Burke mówi:

– Jestem zaskoczony wzrostem cen benzyny i oleju napędowego, gdyż ceny na stacjach podwyższają podatki. Kiedy ceny paliwa rosną, ma to skutek powszechny, ponieważ rosną koszty transportu, co przekłada się na ceny towarów. Musimy uważać, że nie zwiększymy inflacji.

Posłowie koalicji mówią też zgodnie, a jest to zdanie sprzeczne z polityką rządu, również tej samej koalicji, iż podwyżki podatków przyszły w najgorszym z możliwych momentów, a mogą doprowadzić do niezadowolenia społecznego i takiego samego buntu, jaki obserwowany był u naszych wschodnich sąsiadów.

Posłowie koalicji dodali, że jeszcze przed pierwszym po wakacyjnej przerwie posiedzeniem parlamentu, chcą spotkać się z członkami gabinetu i wewnątrz swoich ugrupowań omówić tę kwestię, więc podnoszenia opodatkowania oraz wsparcia dla mieszkańców kraju, które pochodzić ma z budżetu.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Recha Oktaviani on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
MPs appoint commissi
Sytuacja w szpitalac