Bank Centralny wyda pamiątkowe monety

Jak czytamy w komunikacie Banku Centralnego Irlandii, wyda on 500 000 monet o nominale 2 € upamiętniających 50. rocznicę członkostwa Irlandii w Unii Europejskiej.

Bank Centralny Irlandii wypuści nową monetę o nominale 2 euro z okazji 50-lecia członkostwa Irlandii w Unii Europejskiej, o czym poinformowano wspólnie z Departamentem Finansów. Moneta została oficjalnie zaprezentowana przez ministra finansów Michaela McGratha podczas wydarzenia w North Wall Quay.

Bank Centralny wybije 500 000 specjalnych monet o nominale 2 euro, które wejdą do powszechnego obiegu od 22 czerwca 2023 r. Na monecie widnieje napis „Éire EU50” ​​oraz rok 1973, czyli rok wstąpienia Irlandii do Unii Europejskiej.

Gubernator BCI Gabriel Makhlouf powiedział:

– Bank Centralny z dumą emituje tę nową monetę, aby uczcić 50. rocznicę członkostwa Irlandii w Unii Europejskiej. Jestem zachwycony, że minister McGrath mógł wypuścić monetę w Banku Centralnym. Wejście do Wspólnoty Europejskiej, a później do Unii Europejskiej, wywarło ogromny wpływ na rozwój i modernizację irlandzkiej gospodarki oraz społeczeństwa w ciągu ostatnich 50 lat. Cieszymy się, że możemy uczcić ten ważny kamień milowy, wprowadzając na rynek tę monetę. Ludzie w całej Irlandii, a nawet w Europie, powinni zwracać uwagę na tę specjalną monetę o nominale 2 euro, gdy trafi ona do powszechnego obiegu.

Bank Centralny Irlandii jest jedynym organem posiadającym ustawowe uprawnienia do emisji prawnego środka płatniczego w Irlandii w postaci monet obiegowych i okolicznościowych. Irlandzkie monety kolekcjonerskie są emitowane co roku, aby uczcić i oddać hołd postaciom o znaczeniu narodowym oraz upamiętnić ważne wydarzenia z historii Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Central Bank

Image by Irish Central Bank

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W maju spadła nieco
Met Éireann ostrzeg