Zrezygnują z własnego samochodu, ale jest warunek

Stacja radiowa News Talk poprosiła o przeprowadzenie badania, w którym respondenci mieli odpowiedzieć na pytanie, co skłoni ich do rezygnacji z podróży własnym samochodem?


Zaskoczenia w tej kwestii nie ma, bo mówi się w Irlandii od tym od lat, więc większość pytanych stwierdziła, że w kraju poprawić i to znacznie powinien się transport publiczny. Badanie Amárach Research wykazało, że ​​61% osób skłonnych jest zrezygnować z podróży do pracy, ale też w innych celach z poruszania się własnym samochodem, kiedy transport publiczny zacznie kursować bez opóźnień, będzie łatwo dostępny i tani.

Oznacza to, że ilość kursów tramwajów, autobusów miejskich i dalekobieżnych, kolejek podmiejskich oraz pociągów powinna się znacząco zwiększyć, przy jednoczesnej obniżce cen za jednorazowy przejazd. Aktualnie transport publiczny w Irlandii określany jest, jako nieprzystosowany do potrzeb mieszkańców kraju, szczególnie w rejonach wiejskich i na obrzeżach miast, co stwarza problemy z dojazdami do pracy i do szkół.

Wg National Transport Authority, to wyniki, które mogą cieszyć, ponieważ społeczeństwo nie jest przeciwne transportowi publicznemu, wykazuje wolę zmiany przyzwyczajeń, a należy dokonać naprawy i w Irlandii może zmieniać się trend podróży. Przed Zieloną Wyspą widać od dawna wiele wyzwań w tym zakresie, a dotychczasowe prace należy uznać zaledwie za wstęp do głębokich zmian, gdyż sama wymiana taboru na bardziej ekologiczny, nie daje możliwości zwiększenia jego popularności.

Na podstawie tych badań można też wysnuć wniosek, że tylko sprawnie działający transport publiczny, więc znacznie większa ilość tramwajów i autobusów w miastach oraz sprawna komunikacja międzymiastowa, przyczyni się do zmniejszenia ilości prywatnych aut na drogach, co w konsekwencji będzie dobre dla środowiska i mieszkańców kraju.

Dodatkowo 60% respondentów powiedziało, że stan dróg powinien ulec poprawie, należy zwiększyć ilość autostrad i tras szybkiego ruchu, uruchomić znacznie więcej punktów ładowania samochodów elektrycznych i oferować wiele alternatyw podróżowania po Irlandii.

Co ciekawe, duża część właścicieli samochodów powiedziała też, że nie zrezygnuje z własnego pojazdu, nawet w przypadku, gdy transport publiczny będzie bezpłatny.

W ankiecie udział wzięło 1201 osób, a 83% z nich, było posiadaczami samochodów.

Bogdan Feręc

Źr: News Talk

Photo by Michal Pokorný on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister nie jest za
Bezdomność nadal r