Zełenski przebywał w Irlandii

Wracający ze szczytu w Stanach Zjednoczonych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatrzymał się w Irlandii, aby omówić ważne z jego punktu widzenia kwestie.

Departament Spraw Zagranicznych potwierdził, że miała miejsce wizyta prezydenta Ukrainy, ale nie uczestniczyli w niej urzędnicy Republiki Irlandii. Wizytę w Irlandii określono natomiast, jako zwykły postój techniczny, który nie był objęty protokołem dyplomatycznym.

Z komunikatu DFA wynika, iż zaproponowano wówczas typowe wsparcie dla wyższych urzędników państwowych, a w oświadczeniu czytamy:

– Departament może potwierdzić, że był to przystanek techniczny, niezawierający elementów dwustronnych. Zgodnie z normalną praktyką w przypadku międzylądowań na tym poziomie pracownicy wydziału zajmujący się protokołem byli na miejscu, aby zaoferować praktyczną pomoc.

W tej sprawie pojawiło się również oświadczenie lotniska, a rzecznik prasowy stwierdził:

– Prezydent Zełenski zatrzymał się [wczoraj] rano na lotnisku w Shannon lotem tranzytowym i odleciał około godziny 12 w południe.

Zełenski pojawił się na lotnisku Shannon, gdzie jego samolot miał planowy postój, aby uzupełnić paliwo, a w tym czasie spotkał się z generałem armii Sudanu Abdelem Fattahem al-Burhanem oraz ambasador Ukrainy w Republice Irlandii Larysą Gerasko.

Po wizycie w Shannon prezydent Zełenski napisał na platformie X:

– Na lotnisku w Shannon odbyłem niezaplanowane spotkanie z prezydentem Tymczasowej Suwerennej Rady Sudanu Abdelem Fattahem al-Burhanem. Jestem wdzięczny za konsekwentne wsparcie Sudanu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Omówiliśmy wspólne wyzwania dla bezpieczeństwa, a mianowicie działalność nielegalnych grup zbrojnych finansowanych przez Rosję. Zaprosiłem go do wsparcia inicjatywy Grain From Ukraine i wzięcia udziału w tegorocznym szczycie. Rozważaliśmy możliwe platformy intensyfikacji współpracy Ukrainy z krajami Afryki.

*

Być w kraju, który gości całkiem pokaźną ilość uchodźców wojennych i nie spotkać się z nimi… Klasa polityczna wysokich lotów.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Fot. Kadr z nagrania RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Podwyżki płac w Ae
Prąd już drożeje.