Z jakiegoś powodu wzrosło poparcie dla Fianna Fáil

Podłoże tego wzrostu nie jest do określenia, jednak ugrupowanie Micheála Martina może mieć pewne powody do zadowolenia, gdyż w najnowszym sondażu zyskuje na poparciu.

W badaniu Behavior and Attitudes, które przeprowadzone było na zlecenie The Sunday Times, ujawniono, że Fianna Fáil zdobyła o trzy punkty procentowe więcej głosów, co przełożył się na poparcie w wysokości 24% wyborców. To trochę zastanawiające, gdyż nie można było w ostatnim czasie obserwować żadnych politycznych sukcesów tego ugrupowania, a i zapowiedzi „FF” dotyczące przyszłości, przede wszystkim tej budżetowej, również nie napawają optymizmem.

Wynik Fianna Fáil może więc być wynikiem metody, jaką zastosowano w badaniu opinii publicznej, więc błędu statystycznego, który wynosi 3,3%.

Najpopularniejszą partią w kraju pozostaje Sinn Féin i może liczyć na 34% poparcia społecznego, a wynik pozostał od ostatniego badania niezmieniony.

Fine Gael traci 1% i jest z obecnym wynikiem 19%, a trzeci z koalicjantów ma poparcie na poziomie 4%, co wskazuje, że w ciągu miesiąca Zieloni stracili 2 punkty procentowe z ówczesnego poparcia.

2% straciło także ugrupowanie Ivany Bacik, więc Partia Pracy, co oznacza dla laburzystów 4 proc. wynik.

Socjaldemokracja oraz Solidarność w koalicji z People Before Profit niezmiennie mają po 2%, a w wynikach ponownie pojawiło się Aontú z rezultatem 1%, czyli wzrostem o 1%.

Kandydaci niezależni otrzymują 10% poparcia, co też jest wzrostem o 1 punkt procentowy.

Sondaż przeprowadzono między 28 czerwca a 12 lipca i wzięło w nim udział 910 pełnoletnich osób, które uprawnione są do oddawania głosów w irlandzkich wyborach parlamentarnych.

Bogdan Feręc

Źr: The Sunday Times

Photo by Hannah Busing on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Więźniowie narzeka
Coraz mniej wolnych