Wzrosła ilość sprzedawanych samochodów

Sprzedaż nowych samochodów w Irlandii wzrosła o 18,3 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a wśród nowych samochodów, które pojawią się w tym roku, będą dwa nowe Lamborghini.

Sierpniowe rejestracje nieznacznie spadły w stosunku do ubiegłego roku do 8131 z 8154, ale w tym roku zarejestrowano już 112 729 nowych samochodów osobowych, czyli wzrost z 95 269 na koniec sierpnia 2022 r. Pojazdy w pełni elektryczne stanowiły 18 procent sprzedaży nowych samochodów, a na koniec sierpnia zarejestrowano ich 20 218 nowych pojazdów elektrycznych, natomiast sama sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrosła o 60 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Kolejne 8,3 procent sprzedaży stanowią hybrydy typu plug-in (PHEV), podczas gdy zwykłe hybrydy stanowią 19 procent. Najpopularniejszym wyborem pozostały zwykłe silniki benzynowe, które stanowiły 31% sprzedaży, a następnie silniki Diesla z udziałem w rynku na poziomie 22,3%.

Volkswagen ID.4 jest najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym na rynku irlandzkim z 2756 rejestracjami, za nim plasuje się Tesla Model Y z 1715, Hyundai Ioniq 5 z 1226 i Skoda Enyaq z 1152.

Irlandzkie Towarzystwo Przemysłu Motoryzacyjnego (CMI) wezwało jednak rząd do rozszerzenia obecnych zachęt dla nabywców samochodów elektrycznych i większych inwestycji w infrastrukturę ładowania.

Dyrektor generalny Simi Brian Cooke powiedział:

– Tegoroczny rynek nowych samochodów charakteryzuje się dwiema godnymi uwagi cechami; powrót do poziomów sprzedaży sprzed pandemii i stale rosnący udział pojazdów elektrycznych. Pojazdy elektryczne zarejestrowane na pierwsze osiem miesięcy roku przekroczyły barierę 20 tys. Należy to traktować jedynie jako początek. Jednak nie wróciliśmy jeszcze do poziomów sprzedaży nowych samochodów, które spowodują obniżenie wieku floty krajowej. Jeśli chcemy zbliżyć się do ambicji rządu w zakresie działań klimatycznych, musimy zaobserwować jeszcze większy poziom sprzedaży pojazdów elektrycznych, zarówno nowych, jak i używanych.

W segmencie premium Audi prowadzi na rynku z 4867 rejestracjami, za nim plasuje się BMW z 4214 i Mercedes-Benz z 2669. W tym roku w Republice zarejestrowano także dwa nowe Lamborghini, dwa Bentleye i Ferrari. Według irlandzkiego biuletynu statystycznego dotyczącego pojazdów i kierowców liczba Lamborghini zarejestrowanych w Irlandii wzrosła do ośmiu. Cena wywoławcza Lamborghini wynosi ponad 200 000 euro.

Dealerzy samochodowi przedkładają zamówienia klientów prywatnych nad podaż na rynek wynajmu z dużymi rabatami, a na rynku wynajmu samochodów zarejestrowanych jest zaledwie 106 pojazdów elektrycznych.

Wśród pojazdów użytkowych – będących motorem działalności gospodarczej – liczba nowych rejestracji lekkich pojazdów dostawczych (vanów) wzrosła o 32 proc., do 25 207. Ford i Renault to dwie najlepiej sprzedające się marki, a za nimi plasują się VW i Toyota. Sprzedaż w pełni elektrycznych vanów wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie do 759 sztuk, w porównaniu z 333 w tym czasie w roku ubiegłym.

Na rynku nowych samochodów ciężarowych sprzedaż również wzrosła o 30 procent, do 2502, przy czym liderem jest Scania z 635 rejestracjami, za nią plasuje się Volvo z 509 i Daf z 371 samochodami.

Bogdan Feręc

Źr. Breaking News

Photo Sheils Motor Group

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: