Wyższa stawka podatku LPT

W kraju rusza dopiero proces związany z oceną wysokości stawek LPT, czyli Lokalnego Podatku od Nieruchomości, który w Irlandii pojawił się w 2013 roku, a wprowadzony został przez rząd Fine Gael.

Pierwszą Radą Miasta, która zadecydowała o podniesieniu podatku LPT, stała się ta ze stolicy, więc od stycznia 2026 roku, właściciele domów zapłacą na rzecz Rady daninę w nowej wysokości. Co dla mieszkańców Dublina może okazać się ważne, zgodę w tej kwestii wydali radni Fine Gael, Partii Zielonych i Partii Pracy, bo wspólnie i w porozumieniu głosowali za przyjęciem propozycji Rady Miasta.

Rajcy oczekują, że poprzez wyższy podatek LPT do miejskiej kasy wpłynie dodatkowe 15 mln €, a pieniądze przeznaczone będą jakoby na poprawę usług i czyszczenie terenów w stolicy.

Wiadomo jednak, że każda z Rad Miast, może dosyć dowolnie kierować podatkiem LPT, więc w zakresie 15%, podnosić i ów obniżać, a w przypadku Dublina zdecydowano się na to pierwsze rozwiązanie. Lokalny Podatek od Nieruchomości miał być zwiększony w stolicy już w roku ubiegłym, a wnioskowali o to radni Socjaldemokracji, Partii Pracy i Partii Zielonych, jednak przedstawiciele innych ugrupowań politycznych nie wyrazili na to zgody, więc wniosek upadł.

Radny Fine Gael Ray McAdam powiedział, że istnieje wiele powodów, dla których jego partia zmieniła stanowisko i podkreślił:

– Po pierwsze, zatrzymamy 100% środków zebranych za pośrednictwem LPT w Dublinie, a to jest istotny czynnik. Po drugie, zdajemy sobie sprawę, że istnieje potrzeba zapewnienia ulepszonych usług w całym mieście. Jedną z najważniejszych rzeczy, które usłyszeliśmy przy drzwiach podczas lokalnej kampanii wyborczej, była potrzeba uporządkowania Dublina.

*

Ponieważ znam trochę irlandzką politykę, również tę na poziomie lokalnym, śmiem twierdzić, bo nie będzie to żadna nowość, iż w tym samym kierunku pójdą inne Rady Miast. Dublin jest zwyczajowo wyznacznikiem ogólnego kursu Irlandii, więc pomysły ze stolicy, implementowane są do innych miast.

Co jednak oznacza podniesienie podatku LPT? Przede wszystkim właściciele domów odprowadzą wyższą roczną daninę od posiadania domu. To z kolei podniesie koszty jego użytkowania. Podatek LPT obliczany jest natomiast od wielkości nieruchomości, więc może się różnić nawet w przypadku sąsiadujących budynków. Podatek ów płaci każdy z właścicieli nieruchomości, co oznacza, że również ci, którzy wynajmują swoje domy. W tym przypadku należy się też spodziewać, iż landlord nie będzie chciał tracić dochodu, więc wyższy podatek przełoży na podniesiony czynsz, a w konsekwencji lokatorzy zapłacą za dom lub mieszkanie jeszcze więcej.

Słowa radnego McAdama oceniam w wymiarze kary dla mieszkańców Dublina, bo skoro chcieli porządku, mają za to zapłacić, a kampania wyborcza stała się doskonałą zasłoną do podniesienia LPT.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Photo by Robert Anasch on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
W Droghedzie powstan
Znamy laureatów kon