Wniosek socjaldemokratów wzywa do wprowadzenia podatku od pustych domów

 – Potrzebna jest podwyższona stawka podatku w wysokości 10%, aby zachęcić właścicieli pustych domów do sprzedaży lub wynajmu swoich nieruchomości –

W środę, 19 kwietnia Socjaldemokraci przedstawią w Dáil wniosek posłów prywatnych, wzywając do wprowadzenia skutecznego podatku od pustych domów, aby pomóc zwiększyć podaż nieruchomości do wynajęcia lub zakupu.

Cian O’Callaghan, jako rzecznik partii ds. mieszkalnictwa, powiedział:

– Kryzys mieszkaniowy w Irlandii nadal wywiera druzgocący wpływ na życie ludzi i ich życiowe wybory. GeoDirectory i Główny Urząd Statystyczny zidentyfikowały wysoki poziom wolnych domów w całym kraju. Ponieważ rząd konsekwentnie nie spełnia swoich celów w zakresie dostarczania mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo, przywrócenie tysięcy pustych nieruchomości do użytku jest jednym z najszybszych i najbardziej zrównoważonych sposobów na zwiększenie podaży mieszkań. W budżecie na 2023 r. minister finansów wprowadził podatek od pustych domów, ale ustalił go na śmiesznym poziomie nieco ponad 0,3%. Jest to nieefektywny podatek, który ma za zadanie ponieść porażkę. Podatek rządowy dotyczy wyłącznie optyki. Tworzy iluzję działania. Nasz wniosek wzywa rząd do wprowadzenia podatku od wolnych miejsc – z szeregiem wyjątków pozwalających na rzeczywiste przypadki, takie jak zły stan zdrowia – w tempie, które zachęci do zmiany zachowań. Uważamy, że powinna ona zostać zwiększona do 10% i egzekwowana w sposób, który uwolni potencjał wolnych domów w Irlandii. Nie ma moralnego usprawiedliwienia dla pozostawiania pustych domów w sytuacji zagrożenia mieszkaniowego. Chcemy zachęcić właścicieli pustej nieruchomości do jej użytkowania, wynajmu lub sprzedaży. Nadszedł czas, abyśmy poważnie zajęli się poziomem tych wakatów.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Studenci zapłacą m
Należy zakazać uż