Tylko w jednym szpitalu rośnie ilość urodzeń

Szpital Rotunda w Dublinie jest jedyną placówką w kraju, gdzie wzrosła w roku ubiegłym ilość urodzeń, a potwierdza to dyrektor szpitala Seán Daly.
W Rotundzie urodziło się w 2023 roku ok. 8500 dzieci, a z szacunków wynika, że i w tym roku obserwowany będzie wzrost i wyniesie ok. 4%. Wynika to ze statystyk urodzeń w pierwszych miesiącach roku, dodał dyrektor Daly.
Wzrost ilości urodzeń w szpitalu Rotunda przypisuje się również wzrostowi populacji w północnym Dublinie, a to waśnie tam mieszka obecnie znacznie większa ilość młodych rodzin, niż było to jeszcze kilka lat temu.
Do szpitala trafia też znacznie więcej kobiet na konsultacje ginekologiczne i położnicze, a sytuacja jest całkiem nowa w 279-letniej historii tej placówki. Żeby poradzić sobie z rosnącą ilością pacjentek, HSE nabyło dwa dodatkowe budynki na tyłach szpitala, gdzie do końca roku uruchomione zostaną oddziały ambulatoryjne położnictwa i pediatryczny.
W planach jest też wyburzenie obecnego oddziału ambulatoryjnego szpitala Rotunda i wybudowanie w tym samym miejscu oddziału intensywnej terapii. Ten oddział świadczyć ma też usługi w zakresie specjalistycznej opieki noworodków. W ramach przebudowy otwarte zostaną również nowe sale operacyjne, co zmniejszy obciążenie dotychczasowego oddziału operacyjnego.
Do nowego budynku szpitala przy Dominic Street przeniesiona zostanie też przychodnia ginekologiczna oraz oddział fizjoterapii, a i oddział wczesnej oceny ciąży.
Mówiąc o wzroście ilości pacjentek szpitala Rotunda, dyrektor tej placówki Seán Daly dodał, że miesięczna ilość pacjentek podniosła się z 400 do 1000, chociaż dużą część stanowią panie w starszym wieku, które korzystają z usług w zakresie menopauzy.
Rotunda to też jednostka, w której kobiety na spotkanie ze specjalistą ginekologiem lub położnikiem nie muszą czekać miesiącami, ponieważ szpital wprowadził nowe rozwiązania, a te pomogły w stosunkowo szybkim przyjmowaniu pacjentek. Maksymalny czas oczekiwania na wizytę wynosi obecnie do 6 miesięcy, a jest to jeden z lepszych wyników w Irlandii.
Najdłużej czeka się na konsultacje i leczenie w zakresie menopauzy i tu czas oczekiwania wynieść może ponad 9 miesięcy, ale też w przypadkach uroginekologicznych, leczenia niepłodności i histeroskopii. W kraju uruchamiane są obecnie nowe kliniki ginekologiczne, co powinno pomóc w skróceniu tego czasu oczekiwania, a Rotunda wprowadza plan Sláintecare, który docelowo skróci czas oczekiwania na wizytę ambulatoryjną do 10 tygodni.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez szpital Rotunda, w każdej godzinie rodzi się tam jedno dziecko, czyli średnio 168 tygodniowo.
Bogdan Feręc
Źr. RTE
Fot. Google Maps