Śmieci w składanych koszach

Półśrodki to typowe rozwiązania dla Irlandii i tak dzieje się również teraz, bo zaproponowano, żeby worki ze śmieciami wkładane były do składanych koszy na śmieci.

Obecnie wiele miast cierpi z powodu zaśmiecenia, a przyczyną są m.in. ptaki, które rozrywają worki z odpadami, jakie mieszkańcy miast wystawiają do odbioru ich przez służby miejskie. Największe problemy miały tego powodu duże miasta, jak Galway, Limerick, Cork oraz Dublin, a Rada Miasta stolicy Irlandii powiedziała, że wprowadza nowy rodzaj składanego kosza na śmieci.

Przeprowadzono już serię testów, a wyniki są pozytywne i twórcy urządzenia powiedzieli, że będzie ono dostępne dla wszystkich gospodarstw domowych w Dublinie do końca tego roku.

Wg miejskich radnych z Dublina, zniweluje to do absolutnego minimum rozerwane worki ze śmieciami, więc i służby miejskie nie będą miały problemów z odbiorem worków, a nowy składany kosz na odpady to mocna elastyczna torba z zawiasami, którą można w prosty sposób rozłożyć, by zmieścił się tam sporej wielkości worek z domowymi i biurowymi odpadami. Urządzenie jest proste i łatwe w obsłudze, a i nie nastręcza żadnych trudności w korzystaniu, więc nie jest dodatkowym obciążeniem podczas przygotowywania śmieci do odbioru. Do tego składany kosz na śmieci wyposażony został w specjalną pokrywę, która utrudnia dostęp do wnętrza.

Opróżnienie również jest banalnie proste, bo wystarczy unieść składany kosz na śmieci, przechylić w odpowiednią stronę i worek z odpadami uwalnia się ze zewnątrz, wpadając do śmieciarki. Następnie płaski już kosz na śmieci, pracownicy zakładów oczyszczania pozostawiają do zabrania go przez właściciela posesji.

Fot. RTE

Jak powiedział John Dunne z Bagbin, pilotażowy program, jaki został przeprowadzony w niektórych częściach Dublina, przebiegł pomyślnie i uznany został za „niezwykle udany”.

John Dunne powiedział:

W ciągu sześciu miesięcy poszło bardzo dobrze. Firmy zajmujące się odpadami były z tego naprawdę zadowolone, ponieważ mogą identyfikować swoje pojemniki na ulicy bez konieczności ich przeszukiwania. Kiedy podnieśli torbę, nie pękła i nie spadła na nich. Mieszkańcy też byli zachwyceni, ponieważ nie mieli już stosów toreb rozwalających się po całej ulicy. Rada Miasta Dublina także jest zachwycona, że ​obszary, na których prowadziliśmy próbę, były o wiele czystsze niż dotychczas.

Z zadowoleniem do tego rozwiązania podchodzą też firmy, które brały udział w programie i chętnie korzystały z urządzenia, a ich właściciele mówią, że spod sklepów i punktów usługowych, zniknęły nieestetyczne worki ze śmieciami.

*

Należy tu zadać pytanie, czy to rozwiązanie powinno być wprowadzone w całym kraju? To cały czas worek w worku, więc powielanie schematu, gdyż nie rozwiązuje problemu pozbycia się worków z nieczystościami z irlandzkich ulic. Lepszym rozwiązaniem mogłyby stać się pergole z pojemnikami na śmieci, zamiast plastikowe worki na śmieci w plastikowych składanych workach na śmieci, nazywanych koszami.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Markus Spiske on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: