Rząd musi interweniować na rynku cen żywności

Rzeczniczka Sinn Féin ds. przedsiębiorstw, handlu i zatrudnienia Louise O’Reilly oskarżyła rząd o brak kontaktu z pracownikami i rodzinami borykającymi się z rosnącymi kosztami utrzymania.

Posłanka O’Reilly przemawiała, gdy przedstawiła wniosek swojej partii w tej sprawie, który ma być przedmiotem debaty we wtorek w Dáil, który wzywa rząd do podjęcia działań w sprawie niebotycznych rachunków za żywność i artykuły spożywcze.

Przedstawicielka Sinn Féin powiedziała:

– Obciążenie, jakie rosnące koszty życia nakładają na pracowników i rodziny, jest całkowicie nie do udźwignięcia. Tę presję nasiliło niepowodzenie ministra finansów Michaela McGratha i ministra wydatków Paschala Donohoe w interwencji na rynku energetycznym. Teraz wyzwania te potęgowane są przez gwałtownie rosnące rachunki za artykuły spożywcze i żywność, które wzrosły o prawie 17 procent w ciągu ostatniego roku. Inflacja w irlandzkich supermarketach jest na najwyższym poziomie, jaki kiedykolwiek odnotowali analitycy handlu detalicznego z Kantar, a sam okres 12 tygodni do 16 kwietnia pokazuje stopę inflacji żywności na poziomie 16,6%. Oznacza to, że średnie roczne rachunki za artykuły spożywcze wzrosłyby o około 1200 euro, gdyby konsumenci zachowali te same nawyki zakupowe, a bezczynność rządu doprowadziła do rosnącej zależności od banków żywności. Podwyżki stawek ogłoszone przez rząd w budżecie na 2023 r. dla odbiorców pomocy społecznej i emerytów znacznie odbiegały od tego, co było wymagane do radzenia sobie z inflacją, pomimo propozycji przedstawionych przez Sinn Féin i innych, którzy uznali potrzebę większych tygodniowych podwyżek pomocy społecznej. Narastające koszty, z którymi borykają się obecnie gospodarstwa domowe w całym kraju, są całkowicie niezrównoważone i coś musi się stać. To wymaga interwencji rządu. Ale nie widzieliśmy poczucia pilności, aby zająć się którymkolwiek z tych problemów. W tym tygodniu Sinn Féin wzywa rząd do zrobienia wszystkiego, co w jego mocy, aby zapewnić, że oszczędności poczynione przez supermarkety i dużych sprzedawców detalicznych żywności w związku ze spadającymi kosztami produkcji zostaną przeniesione na konsumentów poprzez niższe ceny artykułów spożywczych. Rząd musi również poinstruować Komisję Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC), aby zbadała możliwe manipulacje cenowe w detalicznym sektorze spożywczym i spożywczym. Muszą również dalej zwiększać tygodniowe świadczenia socjalne i stawki emerytur, aby powstrzymać napływ rodzin i emerytów do ubóstwa żywnościowego. Ponadto wzywamy rząd do zmiany ustawy o łańcuchu dostaw produktów rolnych i żywności z 2022 r., aby nadać proponowanemu regulatorowi rolno-spożywczemu uprawnienia do badania praktyk antykonkurencyjnych w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych. Rząd nie może kontynuować swojego bezinteresownego podejścia, podczas gdy pracownicy i rodziny cierpią.

Wniosek Sinn Féin można przeczytać tutaj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Peter Bond on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Coraz bliżej benzyn
Ilość funkcjonariu