Ryanie będzie latał jeszcze czyściej

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Linia lotnicza Ryanair, ogłosiła, iż wpisując się w proces dekarbonizacji, wdrażać będzie nowe zakupy zrównoważonego paliwa lotniczego, co pomoże w osiąganiu celów klimatycznych.

Ryanair kupi od globalnej grupy energetycznej Shell (w ilości wystarczającej do zatankowania ponad 200 lotów ze Stansted do Madrytu) 1000 ton zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), które zostanie dostarczone tej linii lotniczej w swojej bazie na lotnisku Stansted. Zakup ten jest następstwem protokołu ustaleń zawartego między spółkami w 2022 r., zapewniającego Ryanairowi wyjątkowy dostęp do zakupu do 360 000 ton SAF od firmy Shell w latach 2025–2030, co mogłoby zaoszczędzić aż do 900 000 ton emisji CO2.

Ogłoszenie stanowi część wydarzenia prezentującego narzędzia wykorzystywane przez Ryanair do dekarbonizacji i pokazuje ciągłe zaangażowanie przewoźnika w osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. Ryanair już znacznie zwiększył swoje zobowiązania w zakresie dekarbonizacji dzięki współpracy z Trinity College w Dublinie w Centrum Badań nad Zrównoważonym Lotnictwem Ryanair oraz poprzez znaczne inwestycje w samoloty wyposażone w nowe technologie, w tym inwestycję o wartości 22 miliardów dolarów we flotę maszyn „Gamechanger”, która ograniczy emisję CO2 o 16%, a także dalsze inwestycje o wartości 40 miliardów dolarów w 300 samolotów Boeing 737 MAX-10, które redukują emisję CO2 o 20% i hałas o 50% przy przewożeniu o 21% pasażerów więcej.  

W przemówieniu na lotnisku Stansted dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i finansów Ryanair Thomas Fowler powiedział:  

Ryanair w dalszym ciągu przoduje w zrównoważonym lotnictwie. Jak wykazano na Uniwersytecie Stansted, korzystając z technologii SAF, najnowszych technologii silników i elektrycznego sprzętu do obsługi naziemnej, dokonujemy znacznych inwestycji w celu dekarbonizacji naszej działalności i osiągnięcia naszych zobowiązań w zakresie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. i zmniejszenia emisji CO2 o 25% w przeliczeniu na pasażerokilometr do 2031 r. Nasi partnerzy w firmach Shell i MAG odgrywają kluczową rolę w realizacji tych celów, a ogłoszenie zakupu przez Ryanair 1000 ton SAF od Shell jest tego dowodem. Będziemy nadal współpracować z naszymi partnerami w całej sieci, aby każdy lot Ryanair był jak najbardziej ekologiczny.  

  

Ashleigh McDougall – dyrektor Shell z GM Aviation na Europę i RPA powiedziała: 

– Shell jest zachwycony możliwością rozpoczęcia dostarczania Ryanairowi zrównoważonego paliwa lotniczego na lotnisku Stansted, pomagając cenionemu klientowi w zmniejszeniu emisji podczas lotów z kluczowego węzła transportowego w Wielkiej Brytanii. Po podpisaniu protokołu ustaleń w sprawie dostaw SAF do Ryanair w 2022 r. cieszymy się, że zamierzenia przekształciły się w działania, w miarę jak nadal wspieramy naszych klientów w ich podróżach dekarbonizacyjnych.  

Opr. Bogdan Feręc

Źr. Ryanair

Fot. Ryanair / Justin Möser on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pokorne oczy – Now
Irlandia przestała

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!