Ryanair przypuszczalnie narusza prawa klientów

Wg Europejskiego Centrum Praw Cyfrowych (NOYB) z siedzibą w Wiedniu w Austrii, Ryanair potencjalnie naruszać ma prawo do ochrony danych, a wyrażono to w skardze, jaką NOYB złożyło w tej sprawie.

Linia lotnicza wykorzystując rozpoznawanie twarzy do weryfikacji tożsamości pasażerów podczas rezerwacji za pośrednictwem internetowych biur podróży, może w ten sposób łamać przepisy RODO. Skarga trafiła natomiast do hiszpańskiej Agencji Ochrony Danych, która zajmie się rozpatrzeniem wniosku, ale dotyczyć będzie wszystkich pasażerów Ryanair.

Irlandzki przewoźnik lotniczy twierdzi jednak, że musi przecież weryfikować tożsamość pasażerów dokonujących rezerwacji za pośrednictwem biur podróży, bo tylko takie działanie pozwala, aby spełnić wszelkie wymogi bezpieczeństwa oraz ochrony, ponieważ agenci często nie przekazują danych kontaktowych klientów i danych dotyczących płatności.

Jak zaznacza Ryanair, pasażerowie mogą jednak uniknąć weryfikacji z użyciem systemu rozpoznawania twarzy, o ile przed planowaną podróżą, prześlą linii lotniczej specjalny formularz oraz fotografię paszportu lub innego dokumentu ze zdjęciem. Taka weryfikacja może jednak potrwać do siedmiu dni.

Wg przedstawiciela irlandzkiej linii lotniczej, to prawie taki sam proces, jak w przypadku zakupu biletu za pośrednictwem oficjalnej strony Ryanair lub jej wersji mobilnej.

W oświadczeniu NOYB czytamy natomiast:

– Nie ma rozsądnego uzasadnienia, aby Ryanair wdrażał ten system. Zamiast tego wygląda na to, że linia lotnicza świadomie narusza prawo swoich klientów do ochrony danych w celu uzyskania nieuczciwej przewagi konkurencyjnej nad alternatywnymi kanałami rezerwacji.

Ryanair stwierdził w odpowiedzi, że zarówno procesy biometryczne, jak i niebiometryczne są w pełni zgodne ze wszystkimi przepisami RODO.

Ryanair mówi oficjalnie:

– Internetowe biura podróży zgarniają zapasy miejsc Ryanaira i w wielu przypadkach błędnie sprzedają nasze loty oraz usługi dodatkowe z ukrytymi marżami, oraz podają nieprawidłowe dane kontaktowe klienta / dane dotyczące płatności.

To jednak należy przed wejściem pasażera na pokład samolotu zweryfikować.

Bogdan Feręc

Źr: Breaking News

Photo by Portuguese Gravity on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Potrzebna jest dług
Bezdomnych jest wiel