Rosyjski ambasador nie został zaproszony

Na czwartkowym posiedzeniu połączonych izb irlandzkiego parlamentu – Oireachtas, pojawią się posłowie i senatorowie, ale też korpus dyplomatyczny akredytowany w Republice Irlandii.

Wówczas przemawiać będzie do parlamentu prezydent USA Joe Biden, ale nie wszyscy zagraniczni dyplomaci będą mile widziani na sali posiedzeń. Oireachtas uznał, że nie dało się przygotować w odpowiedni sposób parlamentu, aby przyjąć wszystkich ambasadorów podczas wizyty prezydenta Bidena w Oireachtas, więc część dyplomatów, nie otrzymała zaproszeń.

Tak stało się m.in. z Jego Ekscelencją Jurijem Fiłatowem, ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Republice Irlandii, powiedział rzecznik prasowy Oireachtas. Powodem ma być liczna delegacja USA, jaka gościć będzie w budynkach parlamentu, ale też zgromadzić się mają na sali plenarnej oprócz posłów i senatorów parlamentarzyści europejscy z Irlandii, a i gościć będą przedstawiciele Irlandii Północnej.

W komentarzu do tej sprawy rzecznik prasowy Ambasady Federacji Rosyjskiej powiedział:

– Ambasada nie otrzymała żadnych zaproszeń na wydarzenia, które będą miały miejsce podczas wizyty prezydenta USA w Irlandii.

Oireachtas w roku ubiegłym postąpił inaczej, a było to w chwili, gdy przed tutejszym parlamentem przemawiał ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Ówcześnie to ambasador Fiłatow uznał, że jego obecność nie będzie dobrze odebrana i zdecydował, iż nie będzie uczestniczył w tamtej sesji. Zeszłoroczne zaproszenia dla zagranicznego korpusu dyplomatycznego wystosował ówcześnie Ceann Comhairle Seán Ó Fearghaíl, który zapraszał wszystkie przedstawicielstwa dyplomatyczne.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo Russian Embassy Dublin – Street view – Google

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
„Nowe” okręty d
Opłata za jednorazo