Przyrodnicy obawiają się inwazji mrówek na Irlandię

To sprawa całkiem nowa, a zaczęła niepokoić przyrodników, którzy otrzymali informację, że jeden z najbardziej inwazyjnych gatunków zauważony został już na kontynencie europejskim.

Aktualnie w Europie trasy wędrówek czerwonych mrówek ognistych są ściśle monitowane, jednak badacze z Irlandii twierdzą, że jest tylko kwestią czasu, gdy trafią one na Zieloną Wyspę. Będą wówczas zagrożeniem dla rodzimych gatunków, ale też dla człowieka.

Mrówka ognista jest nieco bardziej ekspansywna, a ten gatunek wykazuje się wyższym poziomem nerwowości, natomiast ich użądlenia są bardzo bolesne i nie można go porównać do bólu, jaki sprawa użądlenie mrówki czarnej lub czerwonej.

Mrówka ognista to też specyficzny gatunek, ponieważ umie przeprawiać się przez niewielkie cieki wodne, w tym rzeki, więc jest trudny do powstrzymania.

Do Irlandii trafią prawdopodobnie wraz z importowanymi z kontynentu towarami, a jest mało prawdopodobne, iż samodzielnie przeprawią się przez Morze Irlandzkie. Kolejnym kierunkiem, z jakiego mogą przybyć do Irlandii, jest Wielka Brytania, gdyż tam mają właściwie otwartą drogę, czyli mogą przedostać się do naszych wschodnich sąsiadów tunelem pod kanałem La Manche, czy też Angielskim.

Naukowcy mówią, że czerwona mrówka ognista rozwija się bardzo szybko i już w przyszłym roku może być obserwowana w wielu krajach europejskich, więc będzie również wpływać na tamtejsze ekosystemy. Zwierzęta w Europie, nie są zaznajomione z tym gatunkiem, nie są w żaden sposób odporne na ich jad, a i rodzime mrówki z Europy, nie są odpowiednio przygotowane do walki o terytoria.

Za kilka lat może się więc okazać, że czerwona mrówka ognista, jest gatunkiem dominującym w Europie, dodają naukowcy zajmujący się myrmekofauną, czyli ogółem populacji mrówek.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. Public domian

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Kamery dla Gardy są
Agencja ds. Przemocy