Prezydent Higgins wyraźnie sprzeciwia się polityce rządu

W wywiadzie, jakiego udzielił prezydent Republiki Irlandii Michael Daniel Higgins gazecie Business Post, powiedział, że kraj jest obecnie w dziwnej sytuacji, która nie jest wyrazem woli mieszkańców.

Wg prezydenta Higginsa, Irlandia „igra z ogniem” i idzie w kierunku niebezpiecznego „dryfu” w polityce międzynarodowej, a jak dodał, należy mieć wzgląd na tradycję w polityce zagranicznej, a ta utrzymuje kraj w „pozytywnej neutralności”.

To bardzo ważne słowa, które padły przed Rządowym Forum Konsultacyjnym ds. Bezpieczeństwa Międzynarodowego, a zaplanowane zostało na nadchodzący tydzień. Na Forum omówiona będzie kwestia neutralności Irlandii, ale też inne sprawy związane z bezpieczeństwem wyspy.

W jednej z części wypowiedzi prezydent Michael D. Higgins sugeruje, że niektóre z paneli dyskusyjnych raczej nie są wyznacznikiem drogi neutralności, ponieważ udział w nich brać będą „admirałowie, generałowie, siły powietrzne i cała reszta” wojsk, ale w Forum wezmą też udział państwa, które „dawniej były neutralne, a teraz są w NATO”.

Prezydent nie jest również zadowolony z innych pomysłów gabinetu, więc zwiększenia inwestycji i samym harmonogramem zwiększania nakładów na Siły Obronne Republiki Irlandii przed ich reformą, co rząd zapowiada od dawna.

W Forum, które odbywać się będzie w trzech irlandzkich miastach, czyli Dublinie, Cork i Galway, a przewodniczyć mu będzie Dama Brytyjskiego Imperium (Dame of the British Empire) Louise Richardson, rozpocznie się w przyszły czwartek. Forum zorganizowane zostało przez wicepremiera Micheála Martina, a odbywać się ma pod hasłami dyskusji o potrzebach bezpieczeństwa Irlandii.

Już wcześniej wicepremier Martin mówił, że pewne zmiany w kraju są konieczne, a to za sprawą sytuacji geopolitycznej, „po wojnie na Ukrainie”.

Wyjątkowo krytycznie podchodzi do Forum ugrupowanie People Before Profit, które uważa, że będzie to wstęp do zmiany neutralności kraju, a ma też wskazać kierunki, w jakich cała sprawa ma być przedstawiana, więc w kontekście pronatowskim.

Z tymi słowami nie chciał zgodzić się wicepremier Martin, a stwierdził, że Forum nie ma żadnego ukrytego planu i „neutralność wojskowa, nie jest wyborem binarnym”, więc nie jest jedną z opcji.

Bogdan Feręc

Źr: Business Post

Photo: President.ie/media-library

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: