Polskie piekiełko na emigracji trwa. Afera, czy nieporozumienie?

Together-Razem Centre Company Ltd z siedzibą w Cork, otrzymała nakaz sądu, który skierowany jest przeciwko byłemu dyrektorowi tej organizacji, który miał dopuścić się bezprawnego przejęcia kontroli nad pomieszczeniami Together-Razem Centre.

Wojciech B., chociaż w Irlandii zgodnie z przepisami można podać pełne nazwisko, a znane jest powszechnie, doczeka się procesu sądowego, jaki wytoczyła mu organizacja Together-Razem Centre, za rzekomo bezprawne przejęcie kontroli nad jej pomieszczeniami biurowymi. Wobec zaistniałej sytuacji Together-Razem Centre z Cork zwróciła się do sądu o wydanie nakazu, aby powstrzymać działania podejrzanego, który potencjalnie mógłby dokonać zmian w dokumentacji.

Wg organizacji finansowanej m.in. przez Health Service Executive, która od wielu lat działa w Irlandii i wspiera oraz pomaga imigrantom, Pan Wojciech B. zrezygnował jakoby ze stanowiska na początku 2023 roku. Miało to miejsce po przeprowadzeniu przeglądu stanu finansów tej organizacji, a niezależny księgowy, poprosił Pana B. o wyjaśnienie pewnych niejasności w dokumentacji.

Na tym jednak sprawa się nie kończy, ponieważ oskarżany przez Together-Razem Centre B. wraz z innymi osobami, miał zwołać wlane zgromadzenie, a na tym padła propozycja, aby odsunąć od zarządzania organizacją charytatywną obecnych dyrektorów oraz sekretarza i zastąpić ich nowymi. To natomiast uznano za pogwałcenie prawa o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Together-Razem Centre twierdzi również, że wniosek został przyjęty i rzekomo uchwała została przyjęta.

Panu B. zarzuca się również, iż po walnym zgromadzeniu, do którego doszło 11 lipca, zaczął się on przedstawiać, jako przewodniczący Together-Razem Centre. Następnego dnia Pan B. zjawił się w siedzibie Together-Razem i zmienił zamki, przejmując tym samym kontrolę nad pomieszczeniami. W siedzibie w Kilnap Business Park na Old Mallow Road w Cork znajduje się pełna dokumentacja organizacji, w tym księgi rachunkowe, akta oraz pełen system komputerowy organizacji, w którym zapisane są pliki dotyczące jej działalności.

Together-Razem wyraża też obawę, iż w związku z rezygnacją Pana B. i wcześniejszą kontrolą, może zachodzić podejrzenie o dokonanie manipulacji w dokumentach, jaka znajduje się w jej biurach. Członkowie organizacji, którzy złożyli wniosek do Sądu Najwyższego, dodali, iż zarówno podejrzany, ale też inne osoby, nie mają uprawnień do zwalniania, jak i powoływania dyrektorów Together-Razem, ale nie mogą też w żaden sposób zarządzać jej majątkiem. Nie mają również prawa, zwoływania walnego zgromadzenia.

O tej sprawie w pierwszej kolejności poinformowano An Garda Síochána, jednak funkcjonariusze uznali, że rozpatrzenie tej kwestii nie leży w jej kompetencjach i poinformowali Together-Razem, iż wnioskodawcy powinni zwrócić się o rozstrzygnięcie sporu do sądu właściwej instancji.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu w piątek wieczorem, a sędzia Brian O’Moore po rozpatrzeniu sprawy zabezpieczył roszczenia w imieniu Together-Razem. Sędzia stwierdził, że po zapoznaniu się z wnioskiem, widzi duży „chaos” w ostatnich wydarzeniach, jakie miały miejsce w Cork.

W związku z wydanym przez sąd zabezpieczeniem, pozwany i inne osoby, nie mogą dokonywać żadnych zmian w dokumentacji, nie mają prawa jej kasować, nie mogą również kopiować żadnych dokumentów, a te mają znajdować się przez cały czas w siedzibie organizacji. Nakaz zabrania również dostępu pozwanemu oraz innym osobom dokonywania przelewów finansowych z kont organizacji, w tym przekazywania ich na osobne konta lub wycofania pieniędzy. Zakazuje się również pozwanemu wtargnięć i zajmowania pomieszczeń należących do strony skarżącej.

Pan Wojciech B. ma również zakaz firmowania swoim nazwiskiem Together-Razem lub nazywania się przewodniczącym tej organizacji, czy też jej reprezentantem.

Nakaz, jaki wydał sędzia Brian O’Moore obowiązywać będzie do poniedziałku, kiedy to strony ponownie stawią się przed obliczem Temidy.

O całej sytuacji poinformowany został Zarząd Służby Zdrowia (HSE), a konto Together-Razem, na którym znajduje się poważna kwota, zostało zamrożone. O sprawie poinformowano również organa, które nadzorują organizacje charytatywne.

*

Pełne nazwisko pozwanego można znaleźć TUTAJ>>>

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Fot. Google Maps

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister tłumaczy s
W medycynie dzięki