PLL LOT: nieznane ciekawostki z historii narodowego przewoźnika. Wywiad z synem byłego prezesa LOT-u [WIDEO]

• Wacław Makowski był dyrektorem generalnym PLL LOT tuż przed II wojną światową i pierwszym pilotem wyszkolonym od podstaw w niepodległej Polsce.
• Makowski zakupił dla PLL LOT najnowocześniejsze samoloty komunikacyjne na świecie.
• Były szef PLL LOT i zdolny lotnik dokonał przełomu w myśleniu o lotnictwie cywilnym – z drogiej zabawki dostępnej tylko dla wybranych uczynił środek transportu.

https://youtube.com/watch?v=c8nhijeD76U%3Fsi%3DVh9CsfZue7K_dGpL

Był odważny, charyzmatyczny, nie do zatrzymania, a do tego przystojny. Słowem: cud natury i całej reszty. W wojsku nie miał sobie równych. Wziął udział w bitwie o Anglię, został pierwszym pilotem wyszkolonym od podstaw w niepodległej Polsce, a słowami „Mi to więcej, niż odpowiada!” zaakceptował propozycję przejęcia sterów dowodzenia Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Chciała go największa konkurencja LOT-u, ale jak przystało na wojskowego – odmawiał w żołnierskich słowach.

Był czas wielkiego kryzysu. Nikt nawet nie śnił, nie marzył, a już na pewno nie odważył się podjąć działań, żeby z lotnictwa cywilnego, uważanego za drogą zabawkę, uczynić środek transportu. To znaczy – prawie nikt. Mówili, że się nie da, ale Wacław Makowski, dyrektor generalny LOT-u, nie wiedział, że się nie da, więc zrobił to – zakupił najnowocześniejsze samoloty komunikacyjne na świecie. Jeden z nich – samolot Lockheed L-14H Super Electra – osobiście sprowadził drogą lotniczą do Polski. I „tylko” to, że wybuchła II wojna światowa, sprawiło, że przez Atlantyk PLL LOT nie lata od prawie 90 lat.

Więcej ciekawostek w wyjątkowym wywiadzie LINK z synem Wacława Makowskiego – Jackiem Makowskim.

Link do pobrania materiału: https://we.tl/t-bBXw1REmwY.

Zdjęcia: https://we.tl/t-2j7t8lZfhB.

Polskie Linie Lotnicze LOT to nowoczesny przewoźnik łączący Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. Polski przewoźnik konsekwentnie zwiększa częstotliwość i poprawia ofertę na tych kierunkach, wzmacniając tym samym swoją pozycję na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Połączenia dalekiego zasięgu obsługuje boeingami 787 dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata. Obecny na niebie od 1929 r., polski przewoźnik jest 12. najstarszą linią lotniczą na świecie, będąc jedną z najbardziej międzynarodowych i rozpoznawalnych polskich marek.

Biuro Prasowe PLL LOT

Źródło informacji: PLL LOT

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Tegoroczne wakacje P
Miłosz Lodowaski: K