Plan koalicji nie działa – należy zmienić rząd

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin oskarżył rząd o „desperackie starania o wsparcie ich nieudanego planu mieszkaniowego”.

Komentarze zostały poczynione w odpowiedzi na wiadomość, że minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien ma wnieść do gabinetu memorandum zmieniające szereg istniejących programów mieszkaniowych.

Poseł Ó Broin powiedział:

– W weekend poinformowano, że minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien przyniesie we wtorek do gabinetu memorandum z proponowanymi zmianami w wielu programach mieszkaniowych, w tym dotacji na renowację Croí Cónaithe Towns. Będzie to trzecia seria zmian w programie grantowym, który został uruchomiony w zeszłym roku. Chociaż sam program nie budzi zastrzeżeń, jest źle zaprojektowany, niedofinansowany i brakuje mu ambicji. Nieco ponad 600 pustych i opuszczonych domów ma zostać przywróconych do użytku w ciągu roku w ramach programu. W zeszłym roku nie wypłacono ani jednej dotacji na remont. Wielu pożyczkodawców odmawia również zaciągania kredytów hipotecznych, dopóki nie zostaną rozwiązane kwestie prawne związane ze zwrotem dotacji na remont. Początkowo program był ograniczony do małych miejscowości i wsi, potem rozszerzono go na większe miasta. Teraz rząd zamierza podnieść poziom dotacji. Nie jest jasne, czy rząd zwiększa ogólne finansowanie programu, czy też zwiększa bardzo skromne cele. Jednak jasne jest, że rząd desperacko stara się wesprzeć swój upadający plan mieszkaniowy. Rządowi trzeci rok z rzędu nie udało się osiągnąć celów w zakresie domów socjalnych i mieszkań przystępnych cenowo. Źle zaprojektowane plany, w tym Croí Cónaithe Towns, Croí Cónaithe Cities i Project Tosaigh, również nie przynoszą rezultatów. Konsekwencje można dostrzec w wysokich cenach domów i czynszów, rosnącym poziomie bezdomności oraz niskim poziomie socjalnych i przystępnych cenowo mieszkań. Plan mieszkaniowy Darragha O’Briena nie działa. Majstrowanie przy krawędziach źle zaprojektowanych przepisów to nie naprawa. Kryzysu mieszkaniowy Fianna Fáil i Fine Gael wymaga zmiany rządu, ministra ds. mieszkalnictwa i planu mieszkaniowego.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Image by Paolo Trabattoni from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: