Otyłość nie będzie nazywana otyłością?

Doktor Margaret Steele ze Szkoły Zdrowia Publicznego na UCC chciałaby, żeby otyłość przestała być tak nazywana, gdyż może powodować szkody psychiczne u osób z nadwagą.

Tym samym zaproponowała, aby język używany do określania tej choroby, został zmieniony i zaczęła obowiązywać inna nazwa. Doktor Steele dodała, iż nie do niej należy kwestia nazewnictwa, jednak powinna rozpocząć się w tym zakresie szersza dyskusja, a jej wynikiem może być całkiem nowa terminologia nazewnicza.

Mogłoby to być coś na kształt terminu określającego patologię odżywiania, co nie będzie sugerować dużych rozmiarów, więc zaproponowała, by o otyłości mówić np., jak o „przewlekłej chorobie związanej z otyłością”.

Po zmianie nazwy można by zakończyć ze stygmatyzowaniem osób z nadwagą, gdyż już sama nazwa przestałaby to sugerować, a do tej pory otyłość w Irlandii jest piętnowana. W kraju występuje też w dużej części społeczeństwa brak zrozumienia dla tej choroby, a wiele osób nie widzi w tym żadnych czynników chorobowych, chociaż nie mają wątpliwości, że alkoholizm jest zespołem chorobowym.

Jak dodaje dr Steele, na otyłość wpływa wiele czynników, więc może mieć np. podłoże genetyczne, co nie wiąże się z nadmiarem spożywanego jedzenia, a i odmiennym funkcjonowaniem organizmu u różnych osób.

Nie można też wszystkich otyłych osób wysyłać na dietę niskokaloryczną, więc poniekąd zmuszać organizmu do głodówki, bo walka z otyłością jest ciężka, a niekiedy oznacza tę prowadzoną przez całe życie.

Dr Steele powiedziała również, że „to nie jest kwestia samokontroli”, bo otyłość może spowodowana być specyfiką funkcjonowania organizmu, a ten przybiera na wadze, nawet kiedy otrzymuje niewielkie dawki pożywienia.

Oczywiście wiele przypadków otyłości wiąże się bezpośrednio z rodzajem przyjmowanych pokarmów, więc są zbyt energetyczne, a w połączeniu z niskim wysiłkiem fizycznym, organizm zaczyna odkładać nadmiar w postaci tłuszczu.

Z badań prowadzonych w Irlandii wynika, że 60% dorosłych mieszkańców kraju i jedno na pięcioro dzieci ma nadwagę lub jest otyłych.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Będzie jeszcze jede
Uprawa marihuany pow