Ostrzeżenie o zagrożeniu związanym z wodą

ESB wydało ostrzeżenie, że zbiorniki wodne, które należą do tej firmy, nie nadają się do uprawiania sportów wodnych, chociaż są ogólnodostępne.

Jak zaznacza ESB, wiele osób w długi czerwcowy weekend może chcieć schłodzić się w te gorące dni, ale zaznaczono, że zbiorniki są bardzo głębokie, co może stanowić zagrożenie. W zbiornikach występują też miejsca, w których woda może mieć niekiedy znacznie wyższą temperaturę, niż w okolicach przybrzeżnych, ponieważ wykorzystywana jest do chłodzenia urządzeń w elektrowniach. W zbiornikach należących do ESB występują też pływy, co ma związek z wymianą wody w urządzeniach, a prąd pływu może być wtedy bardzo silny.

Zbiorniki ESB znajdują się w Poulaphouca w hrabstwie Wicklow, Golden Falls i Leixlip w hrabstwie Kildare, Inniscarra i Carrigadrohid w hrabstwie Cork, kanał Headrace i Tailrace Ardnacrusha w hrabstwie Clare i Assaroe, Lough Nacung oraz Lough Dunlewey w hrabstwie Donegal.

Podobne ostrzeżenie wysyłają służby ratunkowe, które ostrzegają, iż upały mogą skłaniać do decyzji o częstym korzystaniu z rozrywek wodnych, a to może prowadzić do wielu zagrożeń. Po pierwsze nie należy nagle wchodzić do wody, ponieważ rozgrzany organizm może reagować w sposób gwałtowny, a po drugie, nie powinno się wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Powinno się również zwracać uwagę na pływy morskie, bo i te mogą być zagrożeniem, a baczną uwagę zwracać na kąpiące się dzieci i nie pozostawiać ich bez nadzoru. Trzeba korzystać z wyznaczonych kąpielisk, które znajdują się w okolicach miejskich, ale też poza nimi, a ostrożność zachować zarówno na plażach morskich, jak i tych przy jeziorach oraz rzekach.

Met Éireann mówi, że obecna dobra pogoda utrzyma się przez cały długi weekend i przewiduje temperatury w kraju na poziomie 21 – 24°C, a sięgające niekiedy w cieniu 25°C, co obserwowane będzie w niektórych częściach zachodu Irlandii.

Irlandzka Straż Przybrzeżna interweniowała w ostatnich dniach już kilkadziesiąt razy, a we wtorek uratowała dwoje dzieci, które miały kłopoty z wydostaniem się z morza na jednej z plaż Malahide w hrabstwie Dublin. Przepływająca łódź, którą akurat kierował członek zespołu Straży Przybrzeżnej z Howth, a ten był po służbie, zabrała dzieci, które czekały na pomoc, trzymając się boi.

Straż Przybrzeżna zachęcała osoby korzystające z kąpieli wodnych do zachowania ostrożności na plażach i innych kąpieliskach.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Sally M on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ceny na stacjach ben
W maju spadła nieco