Obniżają się nastroje przedsiębiorców

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Puls Biznesu Gospodarczego, jaki prowadzi Bank of Ireland, nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, a to za sprawą najniższego od dwóch lat poziomu zaufania do rynku, jaki prezentują przedsiębiorcy.

Słabe nastroje wywołane zostały wieloma czynnikami, w tym rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, ale i spadek popytu odciska swoje piętno na przedsiębiorcach. Irlandzki biznes jest zdania, że popyt krajowy i zagraniczny stale będzie się zmniejszał, co prowadzić będzie do kolejnego obniżenia rentowności firm. Może to oznaczać w wielu przypadkach utratę płynności finansowej, co z kolei odbijać się będzie na rynku zatrudnienia.

Jak powiedziała główna ekonomistka Bank of Ireland Loretta O’Sullivan, kolejnym czynnikiem, który wpływa na spadek zaufania przedsiębiorców, jest niepewność gospodarcza. Przedsiębiorcy wskazywali też, co zaznaczyła O’Sullivan, że duży wpływ na ich oceny ma wysoka i nieprzerwanie rosnąca inflacja.

Zgodnie z najnowszym raportem Pulsu Gospodarczego Bank of Ireland, ogólny indeks zaufania przedsiębiorców obniżył się aż o 10,1 punktu i wyniósł 60,5 punktu, co nawiasem mówiąc, i tak jest dobrym wynikiem w ujęciu europejskim.

Niektórzy z komentatorów ekonomicznych są zdania, że nastroje przedsiębiorców mogą zacząć się poprawiać w roku przyszłym, jednak wiele zależeć będzie od ogólnych tendencji ekonomicznych na świecie, a szczególnie w Europie.

Ważna jest też pomoc państwa, które powinno uruchomić znacznie więcej programów wsparcia dla przedsiębiorstw, a te od wielu miesięcy zgłaszają, iż potrzebują wyraźnej pomocy. Taka pozwoli na zachowanie odpowiednich wskaźników rentowności i utrzymania zatrudnienia na poziomie, jak jest obecnie.

W przypadku dalszego spadku zamówień i malejącego popytu wewnętrznego wiele firm zagrożona będzie bankructwem, uważają centrale związkowe, które reprezentują mały, średni i duży biznes.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Sebastian Herrmann on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niektóre ceny art.
Recesja w UE jest pr
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.